Президентът Росен Плевнелиев наруши Конституцията и закона, прекъсвайки церемонията, на която Венета Марковска трябваше да се закълне като конституционен съдия. Това каза бившият държавен глава (2002 - 2012 г.) Георги Първанов в сутрешния блок на Нова телевизия.
На 15 ноември, непосредствено преди Венета Марковска да положи клетва като конституционен съдия, президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията, заявявайки, че е негов дълг да не допусне Конституционният съд да се превърне в заложник на лични интереси.
"Това, което стана с участието на президента, има своето обществено оправдание. Такива бяха очакванията. Но веднага искам да кажа, че това беше направено с цената на нарушение на Конституцията и закона.
Държавният глава няма право на вето по отношение на подобен род действия.
Ветото се затваря по отношение на законите, приемани от Парламента", каза Първанов.
"Държавният глава има своя квота, Парламентът също. Тук не става дума за споделена отговорност. И мисля, че държавният глава беше вкаран в една схема, която, ако се повтаря, ако този прецедент се развие в бъдеще, би могло сериозно да накърни авторитета не само на Конституционния съд, но и на всички институции в България", предупреди Първанов.
Запитан дали схемата, в която е бил вкаран Плевнелиев, е била единственият възможен начин съдия Марковска да не встъпи в длъжност, което би довело до сериозен скандал, Първанов отговори, че Парламентът е можел да предложи друга кандидатура, да има нова номинация и нова процедура.
На въпрос има ли шанс президентът
Плевнелиев да стане подсъдим,
след като Марковска смята да си търси правата в съда, Първанов отговори: "Това би било тежък прецедент. Впрочем самото напускане на държавния глава на клетвата е без прецедент в новата ни история. Мисля, че и в европейската едва ли има подобен случай. Искам да кажа няколко неща. Първо, самата номинация на г-жа Марковска очевидно беше спорна. С времето тя се натовари със скандали, в това число и в международен план. И очевидно тази кандидатура трябваше да бъде изтеглена по един, мисля си, много по-елегантен начин".
По думите на Първанов е станало практика ГЕРБ да предлага и да налага кадрови решения, които са в остро противоречие с обществените очаквания и с изискванията за професионализъм. "Но все пак сега не сме 2009 г. Сега рейтингът на ГЕРБ, в моралния смисъл на думата, е много по-изхабен и подобни решения очевидно предизвикват и много остра реакция", каза бившият президент.
Според него кандидатурата на Марковска е била подкрепена от представителите на различни парламентарни групи, защото не е имало достатъчно силни кандидатури, които да консолидират вота на народните представители. По негово време нито номинациите на президента, нито на Парламента, са предизвиквали подобен спор.
Първанов коментира и подписването на договора за газопровода "Южен поток".
Той припомни, че проектът е стартирал след негова среща с президента Владимир Путин през 2007 г. и днес много се радва, че се е стигнало до споразумение, защото то прави процеса необратим.
Има няколко неща, които са безспорно позитивни. Първо, ставаме
играч от европейски мащаб. На път сме да се утвърдим като регионален, а може би и европейски енергиен център в бъдеще, особено ако
станат "Белене" и "Набуко". Второ, в икономически план това
предполага мощни инвестиции. Нямаме друг по-голям и по-мощен
инвестиционен проект от този. Трето, все пак това
създава предпоставки за решаването на редица други въпроси. Виждаме, че
се намери удовлетворително решение по отношение на цените в новия договор за доставки и транзит на газ.
Обикновеният българин трябва да усети много неща –
ефект за икономиката. Защото това, пак повтарям са доста милиарди
инвестиции. Това означава много съпътстващи производства. Така би било и
по отношение на "Белене". Това означава няколко хиляди работни места, стабилност и сигурност, защото когато има много
газопроекти, газопроводи, ако има нова атомна централа, това означава,
че другите ще ни пазят.
Според Първанов въпросът на референдума,
който левицата формулира, е правилният въпрос. Защото конкретното записване на "Белене" е необходимо на този етап, защото въпросът за развитието на ядрената енергетика в България, се свежда до това ще го има ли "Белене" или не.
Относно изборите според Първанов около 60% от електората не е решил за кого да гласува или дали изобщо да го прави. Очевидно процента за подкрепа на БСП все още не е достатъчен - 18-20%, нe стигат за да управляваме добре, силно, още повече в тежката ситуация, която ще наследим след ГЕРБ в икономически и социален план, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!