А ко референдумът се провали, вносителят му Росен Плевнелиев трябва да подаде оставка.
Това обяви Георги Първанов (президент на България от 2002 до 2012 г.) на пресконференция, на която коментира предложението на Плевнелиев за национален референдум по изборни въпроси.
Той прогнозира, че референдумът няма да достигне сегашният праг на легитимност. Според Закона за референдумите активността трябва да е поне колкото на последните парламентарни избори, т.е. поне 3 542 205 гласа.
Това не означава ли, че можем да компрометираме идеи и предложения, които не са лишени от основание и при други обстоятелства може би щяха да се реализират, попита той.
Преди да обяви своята инициатива за допитване, президентът трябваше да направи консултации за промени в закона за референдумите, в това число и за падането на бариерата за легитимност, посочи Първанов.
"Ако се провали, какво става с неговия вносител? Тогава към него стои тежкият морален въпрос за отговорността - респективността, ако се провали референдумът, той да си подаде оставката, както го е направил ген. Де Гол преди много години", добави той. По думите му този въпрос трябва да бъде зададен на настоящия президент.
Предложението на Плевнелиев прави много голяма услуга на управляващите, смята Първанов
Според него по този начин се отклонява трайно общественият дебат от важни, значими, болезнени въпроси, които са предмет на една предизборна кампания.
По думите му има логика да се питат хората по изборни въпроси в този момент.
Резултатът от работата на комисията на Манолова е доста скромен, той не се различава много от онова, което ни завеща Фидосова, посочи Първанов. Според него след приемането на новия Изборен кодекс, ще има основания да се говори за законодателство Фидосова–Манолова.
Голямото различие било само в 7-процентния праг за преференциален вот, коментира той и добави, че по-работеща би била бариера от 3–5%. Първанов припомни, че е отстоявал идеята за мажоритарен елемент в избирателната система.
Важно е Плевнелиев да конкретизира каква да бъде частта на мажоритарно избраните депутати, смята Първанов. Едно е да избираш 1 мажоритарен депутат, друго е да са 31, какъвто беше онзи деформиран вариант от 2009 г., друго е да са 120, за което аз държа, коментира още той.
От мнозинството ще сгрешат много, ако влязат остро, "с бутонките", на президента и отхвърлят всичко, което предлага. С това правят голяма услуга не толкова на президента, колкото на ГЕРБ, смята Георги Първанов. Бойко Борисов стои в засада и обяви, че ще започне подписка, припомни той.
По думите му така Борисов ще мобилизира своите структури и ще привлече онези, които са били разочаровани от него, но сега виждат в това някаква позитивна идея.
Моето предложение е мнозинството да влезе в разговори с президента и заедно да определят параметрите на мажоритарния компонент,
заложен в искането на президента за допитване, заяви Георги Първанов.
За задължителното гласуване той коментира, че ако предложението остане, президентът трябва да отговори ще има ли санкция за негласуващите и в какъв размер. Според Първанов в електронното гласуване има хляб, но страната ни още не е готова за това.
Георги Първанов и Румен Петков не смятат да отидат на пленума в събота
Не съм човек, който си мени мнението от днес за утре, както го направиха колегите от "Позитано", които за една седмица излязоха с шест различни позиции, отговори Първанов на въпрос дали утре ще отиде на заседанието на Националния съвет на БСП, каквато покана отправиха от ръководството на БСП вчера.
"Случаят е приключен, забравете", добави Първанов. Той отново посочи, че не смята повече да коментира партийни въпроси. На пленума се очаква да бъде констатирано прекратяването на членството в БСП на социалистите от АБВ, които обявиха, че ще регистрират отделна листа за евроизборите.
По-рано тази седмица Първанов обяви, че не вижда причина да отиде на утрешното заседание на НС на БСП.
Румен Петков също обяви, че не смята да отиде на пленума. Не мисля, че този апел да отидем и да си побъбрим е чистосърдечен, посочи той. В понеделник ни изключиха, във вторник ни самоизключиха, в сряда продължиха напред и в четвъртък ни призоваха, трудно мога да направя прогноза в събота каква мисъл ще осени ръководството, добави той.
Днес е ден за размисъл, да оставим "Позитано" да размишляват, ние, както виждате, си вършим работата, каза Първанов.
На пресконференцията бяха представени петте национални приоритети, по които АБВ ще се опита да предизвика дебат в обществото и ще води диалог с политическите сили.
Първата и основна тема над всички е демографията в България, другите опорни теми са икономика, образование, здравеопазване, държавността и доверие в институциите, посочи евродепутатът Ивайло Калфин.
Той отбеляза, че в България има бедност, мизерия, поляризация на обществото, несправедливост и още по-голямо чувство за несправедливост. Това, което липсва са дългосрочни приоритети и институции, на които хората имат доверие, добави Калфин.
По думите му властта в момента е един балон, в който стоят политически лидери. Това, което искаме ние, е да спукаме балона, посочи той.
Отговорът на "Позитано" може да бъде елегантен, цивилизован и силен като поеме една от тези теми, т.е. като влезем в режим на диалог като държавници, а не да се джафкаме непрестанно, добави Георги Първанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!