Президентът Георги Първанов изненадващо освободи ръководителя на правния си съвет Сашо Пенов, съобщава "Труд".
От прессекретариата на държавния глава потвърдиха, като уточниха, че формално няма конфликт на интереси при Сашо Пенов.
Поради изострената обществена чувствителност обаче, президентът смята за необходимо Пенов да бъде освободен като председател на правния съвет. Предстои да бъде подписан указ за освобождаването му.
Пенов е бил адвокатът на пивоварната на "Леденика" - "Булбрю БГ" ЕООД по делото в Софийския административен съд за отнемане на лиценза й.
Около "Леденика" и нейният шеф - Михаил Михов - Мишо Бирата, бе концентриран скандалът с огласените в петък записи от разговори между шефа на митниците Ваньо Танов и премиера Бойко Борисов.
"Справка в регистъра на Административния съд - София град показва, че "Булбрю БГ" ЕООД е обжалвало решението за отнемането на лиценза на склада. Интересното в случая е, че фирмата е представлявана пред съда от Сашо Пенов - председател на правния съвет на президента Георги Първанов", съобщи "Капитал" в събота.
"Труд" припомня, че проблемът в случая възниква заради забраната тези, които работят на трудови договори или са държавни служители, да упражняват едновременно и свободната адвокатска професия.
Изрично изключени от правилото са само депутатите, преподавателите във ВУЗ и научните сътрудници.
Пенов е университетски преподавател - доцент по финансово право в СУ "Св. Климент Охридски" и във Великотърновския университет. В това му качество няма проблеми, коментира "Труд".
Въпросът обаче е в какви правоотношения е с президента? Ако е в трудови или служебни правоотношения (като държавен служител), няма право да се явява като защитник по дела - това е тежко дисциплинарно нарушение, коментирали за изданието столични адвокати.
"Като университетски преподавател г-н Пенов има право да е адвокат", заявили от президентството. За работата му на "Дондуков" 2 обяснили: назначен е с два указа на президента - за председател на правния съвет и на комисията за несъбирамите държавни вземания, без обаче да отговорят в какви правоотношения е с институцията - трудови, служебни или граждански.
"Указът на президента може да поражда и трудово, и служебно правоотношение. В конституцията е казано за какво президентът издава укази. Това е особен вид акт, от който може да възникне както служебно, така и трудово правоотношение ", обяснява пред "Труд" секретарят на КНС Чавдар Христов, специалист по трудово право.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!