Българският президент няма да е церемониалмайстор, каза държавният глава Георги Първанов на пресконференция, посветена на гласуваното от парламента преди ден предложение за отстраняването му от длъжност.
Един от мотивите, представени в Народното събрание беше, че президентът използва институцията, за да се превръща в политическа опозиция и да формира нова партия.
По това обвиниение Първанов коментира, че това е
опит да се стесни политическата територия на президентската институция.
Още в началото на мандата се обявих за независим, без да го изисква законът (президентът не може да е лидер на партия, но може да е член на политическо движение). Двойният стандарт на десницата обаче е ясен, каза той и цитира изказване на предшественика си Петър Стоянов: "Аз съм седесар".
Ще се противопоставям на всеки опит за посегателство срещу президентската институция, на свеждането на президентските функции до чисто протоколни.
Личните отношения влияят на политиката, въпросът е да не бъдат определящи. Важно е да не се горят мостовете. Българската конституция е направена така, че президент и премиер не трябва да са конкурентни, а силата им се удвоява, когато си взаимодействат.
Не мога да разбера какво точно обиди г-н Дянков,
каза Първанов.
Президентът бе обвинен и че е накърнил достойнството на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков по начина на водене на разговора и чрез огласяване на стенограмата от него. Това по същество е нарушение по чл. 32, ал. 2 от Конституцията, гласят мотивите на ГЕРБ за искането на импийчмънт.
"В самите мотиви се подчертава институционалният характер на срещата. Във въпросния разговор не се засяга нито едно обстоятелство от личния живот на г-н Дянков. Затова позоваването на чл. 32 е неуместно", каза Първанов.
"Защо Дянков не каза какво точно го е обидило? - попита президентът. - В този разговор няма нито една обидна дума, той е бил конструктивен, както сам призна Дянков, но кой ще защити достойнството на българите, обидени на политиката спрямо тях?".
Повечето мотиви за отстраняването ми от длъжност са
взети от пресконференцията ми след обявяването на искането за импийчмънт,
каза Първанов.
Управляващите и техните партньори ги обединява агресията срещу мен. Как ви звучи изказването на партиен лидер - не ви харесваме антикризисните мерки, но ще ги подкрепим, ако вие участвате в нашия поход срещу Първанов, попита президентът.
Време е да се стреснем, да оставим това говорене с омраза,
защото това дори не е път назад, а път към хаоса.
На обвинението за договорка с Яне Янев депутатите от РЗС да не гласуват за отстраняването му, Първанов каза, че Янев е най-силно настроен срещу него, а това, че РЗС и ГЕРБ не са се разбрали са някакви семейни разправии.
Първанов коментира и антикризисните мерки, одобрени от правителството, които бяха представени в парламента минути преди пресконференцията му."Аз подкрепям пакета от антикризисни мерки",
каза той. Видно обаче било, че премиерът Борисов не се справя в битката с кризата, а икономическият му екип извършва противоречиви, взаимно изключващи се действия.
Отдавна не е имало правителство, което така често да сменя правилата. Сигурността е едно от най-важните условия за подкрепата на антикризисната политика. Хората трябва да имат анализ, да имат представа какво им предстои до края на годината, за да могат да направят собствените си антикризисни мерки, каза президентът.
Според него обаче мерките са по-скоро краткосрочни и може да се стигне до нови мерки. Освен това в Европа, когато се изготвя пакет с такива мерки, се взима предвид визията за развитието на страната до 2020 г., докато такъв дебат в България отсъства и това вероятно предопределя крайния резултат от изпълнението на антикризисния план.
Правителството е загубило осем месеца заради прекалено оптимистичните прогнози, направени от финансовия министър. Повечето мерки, взети през това време, всъщност били прокризисни, каза президентът.
Очевидно е, че така набелязаните мерки няма да са достатъчни за онова, което предстои като изпитание от кризата.
Твърде вероятно е да се наложи актуализация на бюджета.
Изходът от кризата предполага действено управление и силни и взаимодействащи си институции, подчерта Първанов.
По-рано през деня президентът каза, че в страната няма политическа криза, но има криза на междуинституционалното общуване.
Помолен да коментира писмото, изпратено от лидера на ДПС Ахмед Доган до журналистката Валерия Велева, Първанов каза: "За съжаление много от политиците бяха демонизирани през годините на прехода, аз със сигурност съм бил обект на много тежки писания - много или най-много от всички.
Но аз не бих написал такова писмо".
Много често ми се е налагало да преглътна подобни лични неудовлетворения, обиди, за да продължим напред и сега съм готов да го направя. Но няма да е за сметка на полемиката, която ще водим по различни въпроси, каза президентът.
Вижте видео от пресконференцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!