Така той незабавно отговори на вчерашна атака на министър-председателя Бойко Борисов.
В понеделник в телевизионно интервю премиерът упрекна президента, че предлага "възстановяване на ненужни, дебилни, паразитни институции, защото са близки на Станишев".
Той се обърна към държавния глава с думите: "Ако искаш да критикуваш или не ти харесва, че има правителство, което не е на тройната коалиция, на твоите приятели Станишев и Доган, измисли нещо друго".
"Необходима е воля, характер и прагматизъм, трябва лидерство в енергийната ни политика. Необходима е приемственост в енергийната стратегия и политика на България. Страната ни трябва да потвърди волята си за участие в големите проекти за пренос на природен газ", пише президентът Първанов.
Той излага позицията си по енергийната политика на страната и участието ни в големи енергийни проекти.
Президентът посочва, че и "Набуко", и "Южен поток" са необходими за европейската енергийна сигурност и отговарят на българския национален интерес.
Според него една непремерена, мудна и неаргументирана българска политика може да доведе до реалната възможност проектите да заобиколят България.
Първанов твърди, че министър-председателят Бойко Борисов е бил видимо неподготвен за срещата с руския си колега Владимир Путин.
Президентът отбелязва, че в последните седмици руската страна се опитва да възобнови решени вече на политическо ниво въпроси около "Южен поток".
Сред тях са темите за използване на съществуващата газотранспортна система в България за проекта, "неприемливото" ново предложение за ограничаване на възможностите на българската страна за участие в други проекти за пренос на газ в региона, възобновеното предложение "Газпром" да може да изкупи дела на Българския енергиен холдинг в проектната компания.
"Необходимо е в този проект да бъдат спазени изискванията на Европейския съюз за свободен достъп и на други собственици на природен газ до тази тръба при наличие на свободен капацитет в нея", посочва Първанов.
"Вместо да твърди, че с "Южен поток" всичко е наред, премиерът Борисов трябваше да използва срещата с Путин, за да възрази срещу подобни претенции", категоричен е държавният глава.
Той намеква за корупция и конфликт на интереси като пита дали деблокиране на проекта "Горна Арда"не се дължи на "доскорошното положение на министъра на икономиката и енергетиката като представител на основна фирма-изпълнител".
Държавният глава определя като смущаващи "обърканите позиции и послания на правителството за съдбата на проекта АЕЦ "Белене" и за бъдещето на ядрената ни енергетика".
Първанов отбелязва, че правителството не само е в правото си, но е длъжно да анализира досегашните дейности по реализацията на проекта, да отстрани нередностите и да търси наказание за злоупотребите.
Президентът настоява за висока степен на прозрачност при осъществяването на проекта "Белене" и допълва, че вероятно новата изпълнителна власт ще намери възможности за повишаване на професионализма на мениджмънта.
Но според Първанов в изказванията на премиера и на министрите прозира желание за замразяване и дори за спиране на проекта. "Не бяха ли това забранени думи за новия кабинет", пише Георги Първанов и припомня аргументите на правителството - кризата, високата цена на изпълнението на проекта, обвързването с Русия, сигурността.
Президентът настоява, че строителството на АЕЦ "Белене" трябва да продължи, защото било стратегически проект за енергийната - и като цяло за националната ни сигурност".
Първанов определя като нерешителна позицията на правителството по въпроса за петролопровода "Бургас-Александруполис".
Президентът подчертава необходимостта да се запази и увеличи динамиката на българската енергийна дипломация. Той припомня договорените в предишните години още над 4 млрд. куб. м природен газ за България.
В заключение в статията се казва: "Президентската институция ще участва конструктивно и отговорно в провеждането на тази и други политики от реалния дневен ред на българското общество и на хората.
След десет дни ние ще направим публично обсъждане на идеите на един голям колектив за изход от кризата.
Изборната кампания свърши, време е да се доказват управленски качества и умения. Гневният изборен патос вече не върши работа.
Има дефицит на компетентност в енергийната политика на това управление. Никой не се е родил научен, но не бива от незнанието да се прави кампания. Лидерът не е длъжен да знае всичко. Но трябва дотолкова да влезе в материята, че да може да взема „информирано и мотивирано решение".
Има и друг път - незнанието, липсата на воля да се прикриват с измислени скандали. Докога? И на каква цена?"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!