Президентът Георги Първанов избра телевизионното предаване "Шоуто на Слави" по Би Ти Ви, за да отхвърли подозренията че се кани да оглави нова политическа партия, когато изтече и вторият му мандат след две години и половина.
Той заяви, че
няма да се върне в БСП
и напомни, че е обещал това преди осем години, защото повече нищо не можел да постигнe като партиен лидер.
Има ново поколение лидери в БСП, които не са на първа линия, каза Първанов и се съгласи, че "БСП не е в кондиция".
Неочакваната му изява тази вечер може би беше предизвикана от днешно твърдение на някогашния вътрешен министър Румен Петков, че "Първанов ще остане в политиката след края на втория си президентски мандат".
По-рано в понеделник от "Демократи за силна България" призоваха президента да каже дали ще основава нова партия именно при участието си във вечерното шоу на Би Ти Ви.
От партията на Иван Костов настояха също държавният глава да отзове най-сетне наказания посланик във Вашингтон Лъчезар Петков. Министърът на външните работи Румяна Желева не взе в делегацията си, с която от днес е в САЩ, въпросния все още посланик.
Но по време на шоуто нито Първанов повдигна деликатния въпрос за посланик Петков, нито водещият му го зададе.
Попитан дали той и Доган стоят зад създаването на неуспялата на парламентарните избори партия "Лидер" на следствения милионер Ковачки, както каза министър Цветанов, Първанов отбеляза:
"Има нещо странно в това министърът на вътрешните работи да твърди, че има информация. Тя трябва да е оперативна, не може да е от жълти вестници. Не е работа на министъра на вътрешните работи да размахва подобен тип информация.
Ако аз искам да направя партия, да реализирам политически проект, вярвайте ми - ще изляза с лицето и с името си, няма да се скрия зад никой друг".
"В България има над 300 партии, дали ще има една партия повече това не е от съществено значение.
Не ме блазнят постовете,
а възможността чрез политиката да се реализират идеи", заяви Георги Първанов и допълни, че е убеден, че реализацията на идеите става чрез властта, но не чрез негово присъствие във властта.
"Това не е самоцел за мен. Бих могъл да подпомогна една или друга структура или кауза, но това не означава задължително да търся начин да реализирам себе си", допълни Георги Първанов.
Претенциите за импийчмънт категорично нямат правни основания, каза държавният глава и отхвърли думата "война" за отношенията между него и министър-председателя.
"Нормално е да има дебат, нормално е да има полемика. Аз се стремя да предлагам политически теми за дебата - енергийна стратегия, икономическа политика", посочи Първанов и призна, че с Бойко Борисов имат принципни различия по начина за излизане от кризата.
Според Първанов правителството не е било подготвено да разговаря с Москва за енергийни проекти.
"Какво става с големите енергийни проекти?
Те са в процес на замразяване, те са на трупчета", каза Първанов. "Моята амбиция беше България да запази и развие мястото си на енергиен център, а не да върви към периферията на енергийния пазар, както се очертава", заяви той.
На въпрос на водещия за коментарите около задграничните му пътувания, Първанов отговори, че "пътуванията на президента се планират години, става дума за държавни посещения, при това за страни, които са в 15-ицата на световната икономика".
"Австралия е такава страна, Южна Корея - също. Обиколих почти всички европейски страни, когато трябваше да се влиза в Европейския съюз. Сега е време за друга политика, кризата затвори европейските пазари, намирам решения навън.
Нека министърът да сметне колко ми струва визитата в Азербайджан, в сравнение с това, което преди няколко дни подписа колегата му - проекта за транспорт на компресиран газ от Азербайджан до нашия бряг", заяви Първанов, имайки предвид подписа на Трайчо Трайков под споразумението с Азербайджан за пренос и доставка на природен газ.
"Оценявам позитивно стремежа да се въведе по-голяма дисциплина в разходването на средствата, в условията на криза това е неизбежно", така президентът коментира проекта за бюджет на страната за 2010 г.
"Представях си бюджет, който стимулира производството, респективно потреблението, както правят в Европа. Техният бюджет не е по-добър от нашия, но те инвестират в тези сфери.
За мен е много важно да се разбере причината за това състояние, в което сме в момента. Сигурно има наследство, но големият проблем е несъбираемостта на приходите. Оттук идват допълнителни дупки", коментира Георги Първанов.
На въпрос за критиките към предишния кабинет, Първанов каза, че не е бил достатъчно критичен към предишното правителство, но е имало много остри моменти във взаимоотношенията.
Шест пъти вето върху законопроекти, а сега все още няма наложено вето, напомни президентът.
Той каза, че остро бил коментирал назначенията по формулата осем-пет-три, което определи като "наистина порочна формула".
"Имахме тежък дебат с предишния премиер, по-скоро задочен - аз говорих, той мълчеше - по въпроса за съветниците. Той се беше самозатворил с един доста ограничен кръг съветници, което повлия на политиката, която се формираше.
Има две особености, първо, че
на всички мои критики предишното правителство отговаряше с мълчание,
и второ, всеки път когато тръгваше приказката за поредните Боянски ливади, винаги услужливо в медиите се появяваха анализи, че президентът ревнува еманципиралия си лидер, иска да се върне и да вземе БСП или да направи нова партия... нищо ново под небето", коментира Първанов.
За
публикациите по негов адрес в жълтата преса
президентът каза, че не подозира определена партия.
"Във всяка партия има такъв тип хора, има коалиция на жълтото, която обединява хора от различни формации, които използват подобни похвати. Някои политици използват трибуната на жълтите медии, която не е малотиражна, за да дават интервюта. Разлистете три поредни броя на някои от тези многотиражни вестници и ще видите кой използва тази трибуна", добави той.
Когато водещият Слави Трифонов попита: "Г-н Костов най-вероятно визирате?", Първанов отговори: "Познахте от раз".
И добави: "Иван Костов винаги ще бъде моя опозиция".
За първи път Георги Първанов участва в "Шоуто на Слави" през ноември 2001 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!