Л ипса на лидерство, политически дебати на махленско ниво, опит да се отрекат позитивите от прехода и очернят политиците от това време, без механизми за работеща политика. Така Георги Първанов (президент на България в периода 2002-2012 г.) обобщи основните характеристики на политическата реалност у нас.
По инициатива на Първанов в НДК бе организирана дискусия "Български дебати за националния успех". Форумът в Деня на 105-годишнината от обявяването на независимостта на България има амбиция да е началото на процес по създаване на национална мрежа от дискусионни клубове.
Бившият държавен глава посочи сред проблемите на политическите партии у нас вождизма в ръководството им и призова към национално съгласие по основни приоритети "като залог за успешна нация и държава".
Първанов препоръча да се засили пряката демокрация в партиите и отправи критика към управляващите - "ние виждаме целеполагане на 100 мерки в рамките на 100 дни". А
къде е политиката, визията, стратегията,
попита той. Президентът добави, че мерките в програмата на кабинета "Орешарски" са нелоши, но я няма перспективата отвъд 100-те дни, отвъд четиригодишния мандат.
Нямаме изградени механизми за изработване на работеща политика, тя се прави в тесни апаратни кабинети, нужен е широк експертен потенциал, заяви Първанов и отбеляза нуждата от дебат за автентичното ляво и дясно.
Той възрази срещу опитите да се постави под негативен знаменател всичко от времето на прехода. Най-доброто нещо е договорът с Европейския съюз, аргументира се Първанов и определи периода за успешен за България. Но, припомни бившият държавен глава, когато чертаехме стратегията на страната, записахме, че през 2020 г. можем да си поставим за цел достигане на средното ниво на страните от ЕС. След икономическата криза и кризата на управлението стои въпросът дали срокът е постижим и трябва ли да се коригира каза той. Според Първанов "2020 г. е първият къс хоризонт и ако имаме по-големи амбиции като нация, трябва да погледнем и по-нататък".
Той констатира обаче, че сега
у нас има "революционен порив" да бъдат игнорирани всички, които досега са имали досег с политиката и управлението,
и се обяви срещу противопоставяне на поколенията. "Един ще хареса "На бой отиват само старците", друг - "Няма място за старите кучета", използва аргументи от филмови заглавия Първанов, за да подсили тезата си. По думите му България има нужда от компетентно управление на всички нива.
В рамките на дискусиите, които Първанов смята да продължи, се предвижда дебат за нов Изборен кодекс с идеи и предложения. Нужни са и промени в закона за политическите партии за по-ефективен контрол върху произхода и харченето на парите на политическите сили, отделно - и дискусия по темата за състоянието на партиите.
Бившият президент смята, че не е нужно свикване на Велико Народно събрание, но са необходими промени в конституцията - например да се регламентира в кои случаи референдумът е задължителен.
На форума днес в НДК присъстваха бивши министри от тройната коалиция, екс- и настоящи "червени" депутати, евродепутатът Ивайло Калфин, активисти на БСП.
Основа за реални действия е диагнозата какъв е проблемът,
посочи социологът доц. Иво Христов. Елитът на България и народът са изпаднали в наркоза, историята отброява последните ни мигове, ако не осъзнаем какво се случва с нас като страна и че сме на косъм да изпуснем собствената си субектност, съдба, държава като инструмент да определяме съдбата си, коментира той. Според него лявото и дясното в българската политическа система трябва да станат реални. Нужна е, посочи още Христов, и стабилна властова политическа структура, която няма да се даде без бой на олигарсите.
Според депутата от "Коалиция за България" Таско Ерменков няма как обществото да не е поляризирано, след като поколението, което трябва да е моторът за бъдещето на държавата, израства в условията на остра конфронтация - вина, за което, по думите му, имат всички. Според него "българското ляво и дясно се делят по един единствен критерий - 9 ноември 1989 г. - преди тази дата партиите са левите, а след нея - са десни", разясни той.
Ерменков посочи нуждата от консенсус по три-четири бъдещи цели, които да бъдат обединителни за нацията.
Няма експерти при формиране на политическа визия на партиите,
коментира Татяна Дончева. В сегашното правителство министърът на околната среда е завършила библиотекарския институт, каза тя, като разкритикува кадровите решения през последните години. Напоследък, според анализа на Дончева, има пълна импровизация на всички нива, назначения по политическо решение, които изтласкват напред некадърните.
През последните 20 години може би общественият диалог не е падал на такова ниско равнище, има крясъци, искания, но няма диалог, няма изслушване. Затова пък има високи равнища на социален песимизъм, безверие, отчете социологът Живко Георгиев.
Вицепрезидентът на на КНСБ Чавдар Христов обяви, че профсъюзът ще участва в дискусиите, присъщи на синдиката. Синдикатите са субект на политическата система, по много от темите имаме съпричастност, изразено отношение - каквато е темата за конституцията, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!