Л идерът на АБВ Георги Първанов заяви, че предложенията за промяна в Конституцията относно съдебната власт са неприемливи за партията му.
„Това не е промяна, която може да направи съдебната власт по-ефективна, да направи съдебния процес по-бърз, т.е. да отговори на очакванията на хората“, коментира той.
„Ще отстояваме своята визия, изразена в предложения от нас проект по Закона за съдебната власт“, допълни Първанов.
Проектът за промени в Конституцията бе подкрепен от подписите на 132 народни представители от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и Български демократичен център., но не и от АБВ, и бе внесен във вторник в деловодството на парламента. Готвените промени в основния закон не срещат подкрепата на депутатите от БСП, ДПС и „Атака“.
Лидерът на АБВ обяви, че е предложил на председателя на БСП Михаил Миков да се срещнат,
за да обсъдят „недоразумението“ във връзка с подписката за сезиране на Конституционния съд по въпроса за външния дълг.
„Припомням, подчертавам, че АБВ има свое политическо решение да подкрепи тази подписка“, заяви Първанов.
„Скептик съм, че предложението, което е написано, би могло да мине през Конституционния съд, дори не е изключено то да не бъде допуснато за разглеждане. Но каквото и да е, АБВ има готовност да подкрепи една такава подписка“, обясни той. Според него подписката е само първата стъпка.
„Никой, включително и на „Позитано“, не прави това, което ние се опитваме да направим – да реализираме цялостен процес на мониторинг, на контрол по изпълнението на ратификационното споразумение. Бяха изтеглени вече първите траншове, първите суми, и е много важно да се проследи тяхната реализация. И още по-важно е дефицитите, които предстои да се ревизират, да бъдат публични и по обществено значими цели“, каза Първанов.
„Опасявам се, че е твърде късно да се направят промени в Изборния кодекс“,
коментира още той.
Първанов припомни, че от АБВ са предлагали промени в изборните правила, включително и по отношение на прага за преференциалния вот. По думите му сегашните правила за преференциите дават простор на корпоративния вот и могат да поднесат „много неприятни изненади в общините“.
Има опасност от „гърменизация“ на политическия и на изборния процес“,
смята още лидерът на АБВ.
Според него най-лошият възможен сценарий е да се етнизират изборите и политиката.
„Има такива опити, някой се опитва да лови риба в мътна вода“, коментира той по повод събитията в Гърмен.
„Държавата трябва да си свърши работата, свързана с подобен род поселения с незаконни застроявания, които са в противоречие с обществения ред“, допълни Първанов.
„Държавата трябва да респектира онези, които се опитват да провокират напрежение в тази ситуация, защото след Гърмен може да се случат такива неща в много от българските общини, включително и в големи градове“, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!