Очаквам радикализация на тези избори, не само на политическия сблъсък, но и на личностния, каза президентът Георги Първанов тази сутрин в интервю за Би Ти Ви за предстоящите наесен президентски избори.
"За мен е важна същностната страна. За мен тези избори ще бъдат "за" или "против" правителството на ГЕРБ", каза Първанов.
Той отбеляза, че има изследвания, според които съотношението кандидат на ГЕРБ към не-ГЕРБ е едно към две.
Според Първанов трябва да се издигат типично разпознаваеми кандидати от партиите, а не да се търсят договорки и коалиционни споразумения.
"Виждам поне пет души, които могат да бъдат и по-добри като президенти от мен. Казвам го като човек, който
има самочувствието на успял президент",
категоричен бе той. Президентът изброи имената на евродепутата от БСП и бивш външен мнистър Ивайло Калфин, кмета на Благоевград Костадин Паскалев, бившия вицепремиер Миглена Плугчиева, както и на бившия еврокомисар Меглена Кунева. По думите му имало и хора от ГЕРБ, но имена не посочи, за да не им навреди.
Първанов предполага, че вотът ще бъде в периода между 20 октомври и 20 ноември.
Не допускам, че Алексей Петров може да събере достатъчно гласове, каза още той.
Първанов посочи, че е научил от медиите, че фрегатата "Дръзки" заминава за Либия. "Това не е първият случай, когато има едно пренебрежение към президента. Вместо да обсъдим заедно ситуацията и ангажиментите на България, това не се получава", заяви той и добави, че не възразява за това "Дръзки" да изпълнява контролни функции, но има своята особена позиция, когато става дума за военния конфликт в Либия.
"Българската позиция изглежда объркана, защото от страна на премиера бяха изложени две противоположни твърдения в рамките на един ден. Кадафи без съмнение трябва да си ходи, аз съм един от най-радикалните в това отношение. Недоумявам от това, че идват объркани послания от страна на съюзниците. Ако Кадафи остане, не можем да говорим за никакъв мир, да не говорим за демокрация. Ако Кадафи бъде отстранен, това не гарантира автоматически мира. Мисля, че на бунтовниците и на хората на Кадафи ще трябва да им бъде наложен мирът", обясни Първанов.
Той каза, че е убеден, че
за АЕЦ "Белене" трябва да има референдум
"Недопустимо е след 20 години преход да сме единствената страна, която да не е провела своя референдум. Сега спорът за "Белене" е ожесточен. Включиха се много хора и фактори и това налага народът да се произнесе. Глас народен, глас Божи!
Ако народът каже "не", ще се съобразим с това", подчерта Първанов.
Той допълни, че без да се подценяват заплахите, ние трябва да искаме още по-високи критерии за безопасност.
"Не мога да приема, че трябва да се откажем от "Белене", защото съседите строят и това стеснявало пазара. Ние сме с две обиколки пред тях", каза още президентът.
По отношение на
организираната престъпност,
той заяви, че по времето на тройната коалиция са били хванати Маргините.
"Започна и натискът по делото срещу Златко Баретата. Когато питах Цветанов за това подслушват ли се босовете на престъпността, отговорът беше "не, защото е трябвало да се подслушват преди 15 години, сега са чисти бизнесмени".
Аз твърдя, че не са такива. Няма резон в това да се подслушват 10 хил. или 15 хил. души, чиито профил не се знае, никой не знае кои са тези хора, а тези, които са ядрото на организираната престъпност те да са недосегаеми, реално това се получава. Въпросът "защо?" трябва да бъде зададен на управляващите", каза Първанов.
"Там бяха най-големите очаквания. Едва ли някой е очаквал, че Борисов и Цветанов ще се справят както митичният герой със змея, така и те с кризата, но всички очакваха да се справят с престъпността", добави президентът.
На обвиненията, че е човекът, който стои до главата на "Октопода", държавният лидер отговори: "Активно кореспондиралият с него е неговият бивш приятел от спортните години е сегашният премиер".
Първанов отбеляза още, че официални разговори с Алексей Петров сега води единият от двамата вицепремиери – Симеон Дянков. "Трябва някой да излезе и да каже, че Алексей Петров сега е лоялен бизнесмен", призова президентът.
След смъртта на Михаил Михов и твърденията, че е поемал ангажимент към него, Първанов коментира, че в записите става ясно кой реално поема ангажимента и това е Бойко Борисов.
"Чакаме прокуратурата да каже кой е в основата на тези записи и какъв е бил механизмът. Много хора, когато отида в спортната зала, идват при мен и 90% от тях се оплакват. Не съм знаел какъв е бизнесът му или проблемът му, но е възможно той да ми се е оплаквал от натиск”, обясни държавният глава за Михов и допълни: "Михов не ми е никакъв приятел. Познавам го като добър ръководител на баскетбола, както познавам 90% от българските спортисти".
За вълчицата Зорница,
която отглежда, президентът каза, че конфликт със закона няма. Каня представителите на РИОКОЗ да видят самото животно, каза той.
"В своята хилядолетна история човечеството не е успяло да опитоми вълк. Аз съм събрал вълк и каракачанска овчарка на едно място. Това е уникалното в случая. Аз отглеждам това животно много по-добре, отколкото идеята, която някой предлагат, да го дадем в зоопарка. Ако законът го налага, аз ще го направя, но със съжаление", каза Първанов.
За имотното си състояние той съобщи, че има апартамент от 62 квадрата в "Красна поляна", както и друг апартамент на сина му, закупен с кредит от 90 хил. евро. Президентът обяви, че е готов да му бъде направена тотална и пълна проверка от НАП.
Присъединяването на България към пакта "Евро плюс" президентът коментира така: "На този пакт гледам доста противоречиво. Той би трябвало да дава стимули на страната за развитие на конкурентност, не само да спасява от фалит. Ако ние помагаме на страни, които са пред фалит, защо не се помага и на тези на опашката. По-добре да сме вътре, но нашият глас да се чува. Проблемът е, че така разликата между България и другите страни ще се увеличи, защото богатите ще си помагат".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!