О пределянето на дата за предсрочни избори ще свали напрежението, смята Георги Първанов, президент 200 – 2012 година.
Първанов заяви: "Една от предпоставките за сваляне на напрежението, би било определянето на един относително ясен хоризонт в работата на парламент и на изпълнителната власт. Н
е се ангажирам с дата, защото тя трябва да бъде предмет на преговори между основните политически сили, но все ми се струва, че това ще свали напрежението, а това ще освободи много потенциал, енергия, ресурс и за работата на самото правителство. Администрацията е скована от неяснотата, в която се намира ежедневно.
Да, ние можем да не произнасяме дата на изборите, но при тази обстановка, при картината, която виждаме от сутрин до вечер, от чиновника до министъра никой не се чувства уверен и свободен в действията си".
По отношение на вчерашните политически митинги на БСП и ДПС и на ГЕРБ и това сигнал ли е за започване на предизборна кампания, Георги Първанов коментира:
"Ако целта е това, мисля, че грешат двата щаба, защото в спорта трябва да планираш формата си така,
че да си във върховно състояние за самия финал. Твърде рано е, ние ще изчерпим своите възможности, ако започнем с предизборни мероприятия. Това първо.
Второ – аз разсъждавам от гледна точка на интересите на управлението. Правителството, парламентът имат нужда от спокойствие. Това премерване на митингите с платени автобуси, с квоти, които се спускат за изпълнение от общинските организации, създава илюзия за сила. Това може по-скоро да изостри напрежението, вместо да го успокои. От това правителството губи".
Виждам една линия на клиентелизъм, която се прокарва от централното ръководство на БСП, каза още той.
"Даряват се постове, създават се възможности за областни и общински председатели, или за делегати на конгреса, и по този начин се осигурява подкрепата на сегашното ръководство на бъдещ конгрес", каза Георги Първанов.
На въпрос – защо БСП не провежда вътрешнопартийни избори, Първанов отговори:
"Защото е много по-лесно да прокараш едно решение там, където по един или друг начин си овладял ръководствата и на областните структури, и на общински организации”.
"Грешно е и мисля, че е вредно, партиите да се развиват по линия на един стеснен апарат.
Понякога, дори в стремежа да се вкарат повече професионалисти, в политиката вече влизат наемници, хора, които нямат никаква идейна връзка със съответната партия.
Те играят за това да спечелят, и знаят, че винаги могат да си тръгнат със спечеленото, за разлика от мнозина, които стоят и при най-тежките условия. Аз помня добре 1996 г., 2001 г., когато с моите съратници, сме работили при много тежки условия. Не съм сигурен, че мнозина сега от обкръжението на председателя, биха се задържали около него, ако трябваше да работят в сходна обстановка:, каза Георги Първанов.
"Една от причините да се изчерпи доверието към политиците е в това, че
хора, които вече са изгубили доверието, продължават натрапчиво да търсят съхраняването си в управлението на държавата", продължава той.
По отношение на дневния ред на БСП за 2014 г. и кога трябва да се проведе конгресът на партията – преди или след евроизборите, Георги Първанов коментира:
"По отношение на партийните форуми, аз признавам, че се изпълвам с все повече скептицизъм. И конгресите, и т. нар. пленуми, уви, отдавна не раждат работеща политика, не раждат силни, завладяващи послания, ако искате – дори не са адекватни на това, което става в обществото.
Нека да ви припомня предишния конгрес, февруари, когато ние приехме резолюция с идеята за радикална промяна, която никой не забеляза, и сигурно никой не помни, а радикалната промяна вече се случваше на улицата, докато ние водехме едни безкрайни дискусии.
Ако и сега конгресът ще се сведе в това - да се убеждаваме колко сме силни, колко добре стоим, това ще бъде много голяма, не само тактическа грешка. Конгресите имат смисъл, само ако очертаят параметрите на една значима промяна в лявото, идейна промяна, организационна промяна, ако искате - дори се потърсят нови кадрови решения".
На въпрос - Вие обвинявате ли се за някоя своя кадрова грешка, Георги Първанов заяви:
"Аз съм историк, освен че съм държавник. В историята няма "ако". Всичко, което се е случило, е вече назад във времето.
Няма място за това да се връщаме да преизчисляваме вариантите, по-скоро трябва да се мисли как се променят нещата сега. Кадрови грешки съм допускал и като председател, и като президент. Може би по-малко от другите, но въпросът не е само в количествата”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!