По разпореждане на премиера Бойко Борисов, органите на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК) са спрели всякакви строителни дейности по обекта, за който природозащитници алармират, че се строи върху дюни в защитена местност край Несебър, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов на извънредна пресконференция в Министерството на земеделието и храните по повод информацията, разпространена от Коалиция "За да остане природа".
Нищо не е продавано на тиражираните в интернет цени, каза още Найденов.
По разпореждане на премиера в първите работни дни след новогодишните празници ще бъде създадена междуведомствена комисия, която да проследи цялата процедура по
продажбата на 29 декара земи от горския фонд край Несебър
"Ако проверката установи нарушения на длъжностни лица, те ще бъдат наказани. За да има пълна прозрачност, в комисията ще влязат също и представители на неправителствените организации, сред които и от коалиция "За да остане природа в България".
С доклада от тази проверка ще бъде запознат премиерът, както и медиите", увери Найденов.
Процедурата за този имот е започнала през август 2007 г. със заповед на кмета на община Несебър за одобряване на подробен устройствен план, се отбелязва в прессъобщение на Министерството на земеделието и храните.
Тогава теренът е включен в подробния устройствен план като
урбанизирана територия за застрояване
След това - през декември 2008 г., имотът е изключен от Държавен горски фонд. Той не е част от НАТУРА 2000. На терена има храсти и ниска растителност.
Това, което излезе в медиите - че теренът е продаден доста под данъчната оценка, не отговаря на истината, каза още министър Найденов.
Според документацията по сделката за имота са представени две данъчни оценки. Първата е направена през юни 2009 г., когато е пуснато заявлението за закупуване на имота и е на стойност 11 320 лв. След указание на министър Найденов, е направена повторна данъчна оценка, която вече е на стойност 540 729 лв.
Определената цена за закупуване на имота е 581 212 лв. без ДДС., се посочва в прессъобщението.
Отделно са платени такса за изключване на имота от горския фонд в размер на 405 479 лв., режийни разноски в размер на 11 624 лв., компенсаторно залесяване в размер на 7530 лв., местен данък от 17 436 лв. и др. разходи, с което
цялата сума по продажбата възлиза на 1 141 849 лв.
Строителство на тези територии към момента няма, съобщи Милка Гечева, началник на Дирекция "Национален строителен контрол". Тя е уточни, че на 21 декември е било издадено разрешение за строеж на 38 жилищни сгради.
В момента се извършва проверка на строителните книжа. Тя е подчертала, че Устройственият план за тази зона е приет през 2007 г. и е изразила учудване защо чак сега се реагира.
"На първата опашата лъжа, че териториите в община Несебър са продадени цена под данъчната оценка, отговорихме. На втората опашата и най-голяма лъжа - че съм го продал аз, отговорих. На третата опашата лъжа - че там се извършват строителство в момента, ви отговори колежката от ДНСК", каза още Найденов.
Последната опашата лъжа е, че това са територии от Натура 2000, добави министърът.
Въпросните територии не са били защитени по смисъла на закона
за защитените територии, каза Димитър Стоев, отдел "Защитени територии" към Министерство на околната среда и водите.
"Екологичната оценка е приета в РИОСВ-Бургас. Има решение по екологичната оценка и решението е влязло в сила в законоустановения срок и никой не е обжалвал решението по екологичната оценка", каза експертът.
Той посочи, че териториите са извадени от горския фонд.
"Не бих казал, че това е гора. Това са територии с храсти и храстовидна растителност в близост до урбанизираните територии. От 2007 г. насам то е вече урбанизирана територия", каза още Стоев.
Очаквам срещата с неправителствените организации, за да им представим цялата документация и се надявам, този случай да бъде изяснен напълно, добави министър Найденов.
Ние имаме може би най-рестриктивния закон за горите в момента -
закон, който пречи на инвестиционните намерения,
закон, който лишава от поминък определени територии. Абстрахирам се от това, че става въпрос за Банско, коментира друга гореща тема от последните дни министърът.
"Смятам за нормално някой да чуе и тези хора, които протестират в Банско. Аз моя коментар съм го направил, когато сме коментирали промените в закона за горите", добави той.
"Виждате, че има протести и за, и против. Имаше протести, с които правителството се съобрази. Говоря за протестите на Орлов мост", каза Найденов.
Той посочи, че тогава е искал да отиде при протестиращите на Орлов мост, свързал се е с Тома Белев и е поискал да отиде, но са му обяснили, че има опасност да ескалира напрежението.
За да не ходя аз на Орлов мост, те дойдоха при премиера,
каза Найденов.
"Не е вярно, че тогава никой не ги е чул. Заради това, че ги чухме, вие знаете, че тези промени, които бяхме планирали, ги оттеглихме. Смятам за нормално, някой да чуе и тези хора, които протестират в Банско", каза Найденов.
Моето мнение е, че проблемите не се решават с протести, а на масата на преговорите, допълни Мирослав Найденов.
Съвсем наскоро бях медиатор на диалога за проблемите, които имаше отново между "За да остане природа в България" и "Витоша ски", за да може да има сезон и сезонът е факт, каза още Найденов.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов и председателят на Народното събрание Цецка Цачева са присъствали на протестите в Банско, защото са били в региона, и са отишли по свое решение, заяви още земеделският министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!