У становено е наличие на сиви дюни на къмпинг „Юг“ в залива Корал, където бяха излети две бетонни плоскости.
Това каза пред журналисти в Бургас министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от Агенция "Фокус".
Тя посочи, че при извършените проверки от работната група, сформирана със заповед на министрите на регионалното и развитие и околната среда, е подготвен докладът със съответните заключения по случая.
"Готова е проверката на двете министерства. Установено е наличие на сиви дюни в района, където е стартирало строителството. Строежът е спрян. Ще бъде изпратена препоръка към кмета на община Царево за премахването на бетона", каза Василева.
Необходима е актуализация на кадастралните карти от 2012 г., обясни още министърът. По нейните думи в специализираните карти от 2012 г. за къмпинг “Юг“ няма наличие на дюни там, където беше започнато строителство.
Василева посочи, че заключенията на работната група са, че е необходимо актуализиране на кадастралните карти.
"В сряда ще се проведе обсъждане в Народното събрание, което е инициирано от двете комисии на регионалното развитие и околната среда. По време на тези обсъждания се надявам, че ще има съществен дебат относно законовите изисквания и прецизиране на текстовете, както и въпросa със собствеността", каза Василева.
Тя допълни, че казусът с незаконното строителство в с. Синеморец е доста комплициран, започнал е още през 2004 г. Компетентните органи са сезирани по случая, нека те да се произнесат за наличието на нарушения, посочи Василева.
Министърът припомни, че там строителството е спряно. От министерството извършват проверки относно работата на регионалната екоинспекция.
Няколко часа след изявлението на министър Василева Министерство на околната среда и водите (МОСВ) публикува на сайта си доклада на междуведомствената работна група от проверката на дюните в къмпинг "Юг".
Работната група беше създадена със заповед на министрите Лиляна Павлова и Ивелина Василева от 17 април т.г., като в нея са включени представители на МОСВ, МРРБ и БАН. Целта на обследването беше строеж на къмпинг "Юг", който беше спрян на 16 април т.г. с издаване на принудителна административна мярка от РИОСВ-Бургас, заради липсата на оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие.
Междуведомствената работна група е установила наличие на дюни, включително и под излетите две бетонни плочи, се посочва в съобщението на МОСВ. Експертите от работната група препоръчват да се промени границата на морския плаж "Къмпинг юг", както и да се изработи специализирана карта за имота, в който са излетите бетонни плочи.
МОСВ напомня, че съгласно законодателството е абсолютно забранен строежът върху дюни. Затова РИОСВ-Бургас ще предпише на кмета на община Царево да предприеме съответните действия за премахване на строежа.
От своя страна ДНСК ще разпореди на кмета на община Царево да предприеме действия за спиране на строителството по реда на ЗУТ, тъй като строежът е пета категория.
ДНСК също така ще сезира Върховната административна прокуратура с искане за прогласяване на нищожността на издаденото от главния архитект на община Царево разрешение за строеж от края на 2012 г. за "Вилно селище" на името на "ИФ ФАВОРИТ" ООД.
МРРБ напомня, че разрешението за строеж вече беше отменено от ДНСК в началото на 2013 г., при упражнен строителен контрол.
Заповедта за отмяната обаче беше отменена с окончателно съдебно решение на Административен съд - Бургас с мотиви, че ДНСК не е компетентен орган да прецени наличие на нарушение на екологичното законодателство, пише в съобщението на МОСВ.
"На територията на плажа са картирани малки участъци от подвижни (бели) дюни и неподвижни (сиви) дюни. Въпреки влиянието на човешката дейност има запазени типични растителни видове, характерни за съответния вид дюни", пише в доклада. Целият му текст и приложенията към него могат да се видят в сайта на МОСВ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!