Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 21.3%, за Коалиция за България - 18.9%, за ДПС - 7%, за „Атака" - 4.9%, за Движение „България на гражданите" - 4.9%.
Това сочат резултатите от социологическо изследване на електоралните нагласи преди парламентарните избори, проведено от Център за анализи и маркетинг, представени на пресконференция.
Изследването е проведено в периода 30 април-4 май сред 1012 пълнолетни български граждани.
Според изследването, останалите партии получават следната подкрепа: Национален фронт за спасение на България - 1.8%, Либерален алианс - 1.5%, Коалиция СДС - 1.4%, БМРО-БНД - 1.3%, коалиция ДСБ-БДФ - 1.2%, коалиция "Център - Свобода и достойнство" -- 1%, "Лидер" - 0.9%, РЗС - 0.8%, „Глас народен" - 0.7%.
На въпрос кого ще посочат за премиер на България след парламентарните избори, 22% от участниците в изследването посочват Бойко Борисов, 18.6% - Пламен Орешарски, 5.7% - Меглена Кунева, 5.5% - Лютви Местан, 5.3% - Волен Сидеров.
27,7% от избирателите се интересуват от скандала с подслушванията и го следят с интерес, 22,1% от избирателите изобщо не се интересуват от скандала,
48.1% знаят за скандала, но не се интересуват особено от него.
2,8% са заявили, че са променили решението си за кого да гласуват вследствие на скандала. 5% са започнали да се колебаят за кого да гласуват вследствие на скандала, 5.7% са започнали да се колебаят дали изобщо да гласуват, 80,7% заявяват, че скандалът не им е повлиял на решението за гласуване.
ГЕРБ е загубила около 2%, а БСП е спечелила около 1% за последните седмици. Движение "България на гражданите" вдига процентите си, което е вследствие на скандала с подслушванията.
По отношение на избирателната активност, 48,7% са заявили твърдо, че ще гласуват, 19,4% ще гласуват, но все още не са решили за кого, 18.1% са заявили, че няма да гласуват. С 3% са намалели твърдо решилите да гласуват.
Смятам, че ще гласуват около 3.5 млн. български граждани, заяви социологът Юлий Павлов. Според прогнозата на Юлий Павлов - разпределението в следващия парламент ще е следното: ГЕРБ 30-35%, 83-95 депутати; БСП - 2-32%, 76-86 депутати; ДПС - 12-15%, 33 -39 депутати, „Атака" - 6-8%, 17-21 депутати; Движение „България на гражданите" -- 4.5% - 6.5%, 13-17 депутати.
Дори и математически да е възможна двупартийна коалиция в следващия парламент, тя не би била възможна като политическо взаимодействие и ще е необходима поне трипартийна коалиция за съставяне на кабинет, каза Павлов.
Според 57,8% от участниците в изследването най-важният проблем за страната е високата безработица, според 51,4% основен проблем са ниските доходи и бедността, 22% смятат, че здравеопазването е проблем.
„Паралелното преброяване е хвърляне пари на вятъра. Интересно ми е дали партиите са толкова неподготвени, когато се изказват, или целят нещо друго. Те не проверяват места, където могат да бъдат фалшифицирани изборите, а именно в секционните избирателни комисии. Твърдението на политическите сили, че изборите могат да се фалшифицират, показва недоверие към собствените им представители в СИК", коментира Павлов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!