Л екарите от "Спешна помощ" ще протестират и днес пред Здравното министерство. Те имат и среща с министър Таня Андреева.
Протестите на медиците започнаха след уволнението на шефа на спешния център в София д-р Георги Гелев след случай, при който заради закъсняла и необорудвана линейка 40-годишна жена почина на улицата.
Последваха оставки на негови колеги и протести в цялата страна. Освен в София, лекари подадоха оставки и в Пловдив, Асеновград, Велико Търново и Шумен, обобщава Нова ТВ.
Ако исканията на медиците за по-добри условия на труд не бъдат удовлетворени до месец, съществува опасност голяма част от България да остане без спешна медицинска помощ.
Освен за по-добро заплащане, медиците настояват за по-добри условия на труд, включително ясно дефиниране кои случаи са спешни.
Напрежението в спешната помощ продължава да расте и в Пловдив
Лекарите протестират символично, защото и те са гневни за хаоса в системата. "Оставки тук все още няма, но те няма да са в подкрепа на д-р Гелев. Ние протестираме за ниското заплащане и бъркотията в сектора”, каза един от медиците от "Спешна помощ" в Пловдив. Искаме прилично заплащане, каза друг от медиците. Те се оплакаха, че хората ги посрещат агресивно. "80% от обажданията са за пациенти, които не се нуждаят от спешния екип. Най-често ни викат неосигурени пациенти, които не могат да отидат в болница”, казаха още те. В Пловдив работят шест, максимум седем екипа, като те отговарят и за околните села.
По-рано днес в предаването "Преди всички" по БНР д-р Драгослава Балова от Спешния център в София каза, че до момента заявления за напускане на работа са подали 103-ма служители на центъра. Тя коментира, че медиците ще отидат на срещата с министър Андреева, но колегите й не са склонни на компромиси.
До три месеца може да няма кой да оказва спешна помощ в София. Промените, които искаме, са в полза и на пациентите, категорична е д-р Балова
Според нея оповестените данни от одита на "Спешна помощ" - София, не отговарят на истината. По думите й хората на административни длъжности, сред които са и хигиенистите, са много по-малко от това, което изнесе като данни министър Андреева.
Д-р Балова добави, че не разполага с точни данни, но изрази убеденост, че не са сто души и не са с по-високи от лекарските заплати.
В коментар на действията на колегите си в защита на директора на Центъра за спешна помощ д-р Георги Гелев тя каза, че екипът е решил, че не е редно да наказват човека за неща, които са се струпали като проблеми от години.
"При нас има недофинансиране. Бягат младите лекари, защото не се урежда въпросът с техните специализации. Доколкото знам, той пише писмо след писмо от години наред. Никой нищо не прави по въпроса и така изведнъж, понеже цялата поредица от ръководства на това министерство не е свършило нищо по въпроса, ще го уволнят него, което не е редно, разбирате ли? Просто не е справедливо", категорична е д-р Балова.
Ако дойде някой друг, ще има нужда от много време, допълни тя. Д-р Балова допълни, че колегите й искат ясна дефиниция за това що е спешност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!