Министерството на финансите прдлага законови промени, с които служителите на Националната агенция по приходите (НАП) да получат правомощия да провеждат разпити, огледи, претърсвания и изземвания.
Това съобщава ведомството на сайта си, където проектът за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) е публикуван за обществено обсъждане.
То ще продължи до 25 януари включително.
Разширените правомощия се предоставят само със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, обясняват от Министерството на финансите.
Според законовите промени те ще могат да бъдат упражнявани само от определените със заповедта органи по приходите в случаи на неотложност.
Разширените правомощията на органите по приходите по разпит, оглед, претърсване и изземване и свързаните с тях процесуални действия ще се подчиняват на съдебен контрол, като протоколът за неотложни действия ще подлежи на одобряване от съда.
С цел да се гарантират правата на задължените лица, данъчното разследване ще може да се упражнява само ако се възпрепятства или пречи на провеждането на производствата по установяване на данъчни и осигурителни задължения или са налице данни за укриване на факти и обстоятелства от значение за производствата.
Събраните от органите по приходите на НАП доказателства ще могат да се използват при разследване на престъпления, свързани с данъчни измами, изпиране на пари и подкуп на местни и чуждестранни длъжностни лица, които оказват изключително негативно отражение както върху държавния бюджет, така и върху обществото и икономиката като цяло.
Очакваният ефект от предлаганите промени е освен превенция на престъпленията срещу данъчната и финансовата система, а и събиране в най-кратки срокове на доказателства, които могат да бъдат използвани от органите на досъдебното производство и намаляване на времето за провеждане на наказателното производство чрез използване на специализираните знания на органите по приходите.
В коментар на текстовете пред Нова телевизия адвокат Петър Илиев заяви, че новата идея на Дянков е добра, но от нея произтичат няколко въпросителни.
"Известен факт е, че нито едно крупно данъчно или осигурително престъпление не може да се извърши, без да има данъчен чадър. Как тогава служителят да разследва своя колега? За да могат да осъществяват своите правомощия безпристрастно, те трябва да бъдат на пряко подчинение на министъра на финансите", смята Петър Илиев.
Освен това той е на мнение, че това ще увеличи натоварването на всеки служител.
Според адвокат Илиев данъчните престъпления трябва да се разследват със СРС и това, че такива правомощия не са разписани в промените, е пропуск. Нито едно данъчно престъпление не може да бъде разследвано ефективно без СРС и това показва статистиката, отбелязва той.
Банковата тайна също ще продължи да създава сериозни проблеми, когато от се иска информация.
Илиев добави, че в проекта за промени липсва информация за това колко ще струват те. "Не са предвидени пари нито за обучение на данъчните, нито за закупуване на техника. Едва ли ще ги изпратят на улицата без предварителна подготовка. Остава и въпросът дали останалите служби ще позволят данъчните да получат повече правомощия - идеята за това е поне на повече от 10 години и оттогава отлежава", каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!