М инистър-председателят Пламен Орешарски представи през депутатите програмата на своя кабинет за управление, наречена "Държавност, развитие, справедливост - икономически и социални приоритети на правителството".
Тя започва с констатацията че през последните 4 години е водена непоследователна и волунтаристична политика, поради което страната се намира в дълбока институционална криза, икономическа депресия и задълбочаващ се дезинтегритет на обществото. Министър-председателят обобщава, че при почти четиригодишното управление на ГЕРБ фискалните размери са "изтощени".
В текста няма нищо конкретно за завареното финансово-икономическо състояние.
"Има само най-обща характеристика на т.нар. наследство", уточни Орешарски. И обясни, че е решил да не се връща назад към управлението на ГЕРБ, за да не повтаря правителството на Борисов, което упорито е обяснявало злополучията си с предишните 60 години - подход, който сега Орешарски сравни с опит да се съживи приказката за лъжливото овчарче.
Програмата стъпва на приемственост, характерна за последните 15 години: съхранение на Валутния борд и стабилността на банковата система, последователност в изграждането и обновяването на физическата инфраструктура.
Нови акценти, които се разчита, са по-активната роля на държавата като регулатор, ограничаване на административните тежести върху бизнеса, засилване регулациите във финансовия сектор, антимонополна политика.
Орешарски казва, че ще предприеме стъпки за по-активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността и ще търси "поносими решения в условията на ограничени финансови и фискални възможности".
В текста се твърди, че водещите принципи на сегашното правителство са откритост и прозрачност, периодична отчетност пред Народното събрание и обществото, диалогичност, а не конфронтация за търсене на по-широко съгласие за приоритетните дейности.
Първият раздел на програмата е насочен към икономическото възстановяване и насърчаване на предприемачеството.
Сред основните мерки са намаляване на неразплатените задължения към изпълнени договори от страна на бизнеса, засилване на подкрепата за малките и средните предприятия чрез създаване на предпоставки за достъп до финансиране и участие в обществените поръчки, механизми за по-отговорно управление на държавните предприятия. на програмата са включени мерки за насърчаване на предприемачеството.
Сред оздравителните мерки за енергетиката в програмата е посочен и анализ на технико-икономическите характеристики и на финансовата структура на проекта "АЕЦ Белене" и на прогнозите за електропотреблението в региона и в България с цел вземане на съответното решение. Отбелязва се и изпълнение на Програма за стабилизация на топлофикационния сектор, както и изпълнение на програми за удължаване на срока за експлоатация на генериращи мощности, включително Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй".
Като една от водещите цели Орешарски посочи насърчаване на инвестиционната активност на местните и външните инвеститори. Продължаваме да смятаме за важни инвестициите в инфраструктурата, особено ако са планирани така, че да подкрепят основната ни цел - икономическото възстановяване и растежа, заяви премиерът.
Премиерът посочи като приоритети устойчивото развитие на селското и горското стопанство, утвърждаване на страната като добра туристическа дестинация, опазване на природата и акцент върху зелената икономика, подобряването на административните услуги.
Вторият раздел съдържа мерки за заетост и социална справедливост.
Най-добрите политики за обезпечаване на заетост се базират на развитие на системите на обучение, квалификация и преквалификация, каза министър-председателят. Той призна, че усилията за повече заетост не могат да обхванат всички български граждани, като извън пазара на труда остават пенсионери, хора с увреждания, подрастващи. Безспорно днес държавата не е в състояние да покрие дори минималните финансови критерии за подпомагане на всички социално слаби домакинства, затова усилията са насочени към най-уязвимите групи, коментира Орешарски.
Той обеща, че от следващата година ще се възстанови годишното индексиране на пенсиите, ще се увеличат и детските надбавки. Политиката по доходите ще се базира на подход, балансиращ между необходимостта от реално повишаване на доходите и запазване на конкурентоспособността на икономиката.
Сред приоритетите е реформа в системата на здравеопазването с акцент върху възстановяване на функционалността на спешната помощ и стабилизиране на болничната помощ.
Третият раздел обединява политики и мерки за укрепване на държавността
- за стабилизиране на системите за сигурност, конструктивно взаимодействие със съдебната система, активна външна политика, надеждна отбрана и партньорство с евроатлантическите партньори. Орешарски акцентира върху един от ключовите фактори, с който, по думите му, не сме успели да се справим за целия период на прехода - доверието в институциите и върховенството на закона. Върховенството на закона не се свежда само до обезпечаване на справедлив съдебен процес, а означава преди всичко еднакви правила и ефективни механизми за прилагането им за всички, заяви премиерът.
Терминът "борба с корупцията" отсъства от програмата, защото смятаме корупцията за следствие, затова сме решени да се борим с причините и предпоставките, коментира премиерът. Той посочи като мерки в тази посока електронни публични услуги и търгове, намаляването и опростяването на разрешителните и лицензионните режими, върховенство на закона.
Министър-председателят обеща през 2014 г. да възстанови годишното индексиране на пенсиите, да увеличи детските надбавки, "което не може да доведе до нарастване на раждаемостта, но ще подобри качеството на възпитанието и израстването на нашите деца".
При модернизацията на съдебната система премиерът обеща да бъдат изпълнени всички препоръки на ЕК, но според него това няма да е достатъчно при сегашните нива на недоверие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!