Д нес правителството прие да внесе за гласуване в парламента Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г. Това обаче доведе до остра реакция от коалиционните партньори на ГЕРБ. Обединените патриоти заподозряха, че зад ратифицирането на т. нар. Истанбулска конвенция, която е в основата на документа, стои опит за даване на нови права на хомосексуалната и транссексуалната общности и по специално за признаване на т. нар. „трети пол“ и за еднополови бракове.

Киселина, бой, тормоз: колко е страшно в България (ВИДЕО)

Изнасилвания и тормоз в Европарламента, вътре имало "култура на мълчание"

#Мetoo и милионите жени и мъже, които са били сексуално насилвани

От ВМРО дори излязоха с позиция, в която категорично се обявиха срещу документа, с аргумента, че той „налага учебни програми за изучаване на хомосексуализъм и травестизъм и създава възможност за налагане на еднополови „бракове“.

Намесени бяха и бежанците. Според партията на вицепремиера Красимир Каракачанов Истанбулската конвенция ще задължи България да дава убежище на всеки имигрант с „особености на пола“.

Какво всъщност представлява Истанбулската конвенция? Тя има за цел изграждането на институционални механизми за координиране и наблюдение на дейностите по превенция и защита от домашното насилие, повишаване чувствителността на обществото за този проблем, както и на капацитета на професионалистите и институциите, отговорни за прилагането на мерките по превенция и защита.

Предвидените в програмата мерки са групирани според заложените цели – превенция, обучение и квалификация, защита, възстановяване и реинтеграция на пострадалите от домашно насилие, работа с извършителите, институционални, организационни и законодателни мерки.

България в лицето на тогавашния правосъден министър Екатерина Захариева подписа Конвенцията през април 2016 г. Така нашата страна се съгласи по принцип с написаното в документа. Ратификацията от Народното събрание обаче е актът, с който се преминава от принципно съгласие към задължение за спазване на конвенцията.

Тя въвежда определение за пол, като „социално изградените роли, поведения, дейности и качества, които дадено общество счита за подходящи за жените и мъжете“.

Специфичното споменаване на сексуалната ориентация и половата идентичност сред неприемливите основания за дискриминация бе едно от препятствията при договарянето на конвенцията. Член 4, параграф 3 отправя искане към държавите да прилагат всички мерки без дискриминация, основана на сексуална ориентация или полова идентичност. Обяснителният доклад към документа пък пояснява, че по отношение на половата идентичност „транссексуални и други групи лица, които не отговарят на това, което обществото е установило като принадлежност към „мъжки“ или „женски“ пол“, са включени в мерките срещу дискриминация. Също така жените имигранти и тези, засегнати от множествена дискриминация, са изрично защитени от конвенцията.

Като страните приели конвенцията „трябва да се стремят да включат, където е уместно, превенцията и борбата срещу насилието над жени и домашното насилие в програми за подпомагане на развитието в полза на трети държави, включително чрез сключване на двустранни и многостранни споразумения“.

Това обаче съвсем не значи, че с документа България се задължава да признае еднополовите бракове и т. нар. „трети пол“, както и да приема бежанци заради сексуалната им ориентация, или да променя Конституцията.

„Истанбулската конвенция е приета на заседание на Съвета за съдебна реформа с абсолютно единодушие“, посочи днес вицепремиерът и настоящ външен министър Екатерина Захариева.

„Проведохме дебата и обсъдихме притесненията на Патриотичния фронт - аз и министър Цачева мисля че успяхме да обясним, надявам се това ще се види от дебатите в Народното събрание, че Истанбулската конвенция и нейната ратификация нито ще доведе до изменение на Конституцията, нито до задължение България да разреши еднополовите бракове“, поясни тя.

Във фокуса на конвенцията е защитата на правата на жените и превенцията на домашното насилие. С нея се разширява действието на Женевската конвенция за бежанците, като се добавя и полова дискриминация. Така например жени заплашени от обрязване вече ще имат право да търсят убежище в страните, приели документа.

Ратификацията на Конвенцията ще наложи промени не само по отношение на законодателството в областта на защитата на жертвите на домашно насилие, но и на отделни текстове за престъпления, свързани с насилие, основано на пола, в Наказателния кодекс. В тази връзка към момента се подготвят нормативни изменения в гражданскоправната и в наказателноправната област.

България също така ще трябва да предприеме стъпки за включване на въпроси като равенството между половете и ненасилственото разрешаване на конфликти в междуличностните взаимоотношения в учебния материал.

Спазването на конвенцията ще се наблюдава от Групата от експерти за борба с насилието срещу жени и домашното насилие (GREVIO), които ще докладват на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Конкретното прилагане на принципите, заложени в документа, обаче зависи от всяка държава поотделно.

Конвенцията не засяга задълженията, произтичащи от други международни инструменти, по които държавите, които са я приели, са или ще станат страни.

Днес 8 от министрите гласуваха против Истанбулската конвенция, съобщи вицепремиерът и лидер на Патриотичния фронт Валери Симеонов след заседанието на Министерски съвет.

„Не става въпрос за някакво политическо противопоставяне. Става въпрос за позиция, която са взели. Всеки взима позиция с оглед на своята компетентност и своето убеждение“, посочи Симеонов, като подчерта, че срещу внасянето на документа в Народното събрание са гласували не само министри от Обединените патриоти.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Първа сутрин след сватбата. Младоженецът казва: - Скъпа, пие ли ти се кафе? Тя усмихната: - Да, може! Той: - Чудесно! Ще направиш ли и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредно положение в Колумбия - жълтата треска заплашва страната

Извънредно положение в Колумбия - жълтата треска заплашва страната

Свят Преди 4 минути

Жълтата треска е вирусно заболяване, което се предава чрез ухапване от комари

<p>Яница от Hell&rsquo;s Kitchen: &bdquo;Не казвах, че съм ромка от страх да не изгубя работата си!&ldquo;(ВИДЕО)</p>

Яница от Hell’s Kitchen: „Не казвах, че съм ромка от страх да не изгубя работата си!“

Любопитно Преди 11 минути

Яница не крие своя ромски произход, но категорично не подкрепя онези, които не учат и не се развиват

<p>Отбелязваме Велики четвъртък &ndash; най-важният ден от Страстната седмица&nbsp;🕊️</p>

Отбелязваме Велики четвъртък – най-важният ден от Страстната седмица

Любопитно Преди 1 час

Днес почитаме събитията около последната вечеря на Христос с апостолите

Над 80 000 домове в Ню Йорк буквално ще потънат

Над 80 000 домове в Ню Йорк буквално ще потънат

Свят Преди 2 часа

"Ще трябва да строите повече жилища, за да замените изгубеното"

<p>Мелони залага на личните си отношения с Тръмп, за да спаси ЕС</p>

Италия поема лидерството в диалога с Тръмп – с надежда за отстъпки по търговските мита

Свят Преди 2 часа

Мелони се радва на високо одобрение от страна на американския президент

<p>17 април: &bdquo;Игра на тронове&ldquo; завладява света</p>

17 април: „Игра на тронове“ завладява света

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Politico: Путин води Доналд Тръмп за носа

Politico: Путин води Доналд Тръмп за носа

Свят Преди 2 часа

Генералите на Путин винаги водят тотална война: без ограничения, без спазване на това, което Москва счита за сантиментални международни правила на войната

Почти гений: OpenAI пусна най-умния си модел досега

Почти гений: OpenAI пусна най-умния си модел досега

Технологии Преди 2 часа

И гениите могат да допускат грешки

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Калифорния завежда дело срещу правителството на Тръмп за митата

Тежка катастрофa с жертва край Пловдив

Тежка катастрофa с жертва край Пловдив

България Преди 11 часа

На място е загинала жената зад волана на колата, а в болница е транспортирано малко дете

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Свят Преди 12 часа

Сърбия ще продължи да обсъжда газовото споразумение с Русия

ЕК обяви кога ще каже за България и еврозоната

ЕК обяви кога ще каже за България и еврозоната

България Преди 12 часа

Докладът ще бъде публикуван по време на пролетния цикъл на Европейския семестър

Избраха ново правителство на Сърбия

Избраха ново правителство на Сърбия

Свят Преди 13 часа

Джуро Мацут е новият министър-председател

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

България Преди 13 часа

Изселените са настанени в общински жилища в рамките на район "Илинден"

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Свят Преди 14 часа

Двете страни са се договорили да сключат меморандум за разбирателство