Д нес правителството прие да внесе за гласуване в парламента Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г. Това обаче доведе до остра реакция от коалиционните партньори на ГЕРБ. Обединените патриоти заподозряха, че зад ратифицирането на т. нар. Истанбулска конвенция, която е в основата на документа, стои опит за даване на нови права на хомосексуалната и транссексуалната общности и по специално за признаване на т. нар. „трети пол“ и за еднополови бракове.
Киселина, бой, тормоз: колко е страшно в България (ВИДЕО)
Изнасилвания и тормоз в Европарламента, вътре имало "култура на мълчание"
#Мetoo и милионите жени и мъже, които са били сексуално насилвани
От ВМРО дори излязоха с позиция, в която категорично се обявиха срещу документа, с аргумента, че той „налага учебни програми за изучаване на хомосексуализъм и травестизъм и създава възможност за налагане на еднополови „бракове“.
Намесени бяха и бежанците. Според партията на вицепремиера Красимир Каракачанов Истанбулската конвенция ще задължи България да дава убежище на всеки имигрант с „особености на пола“.
Какво всъщност представлява Истанбулската конвенция? Тя има за цел изграждането на институционални механизми за координиране и наблюдение на дейностите по превенция и защита от домашното насилие, повишаване чувствителността на обществото за този проблем, както и на капацитета на професионалистите и институциите, отговорни за прилагането на мерките по превенция и защита.
Предвидените в програмата мерки са групирани според заложените цели – превенция, обучение и квалификация, защита, възстановяване и реинтеграция на пострадалите от домашно насилие, работа с извършителите, институционални, организационни и законодателни мерки.
България в лицето на тогавашния правосъден министър Екатерина Захариева подписа Конвенцията през април 2016 г. Така нашата страна се съгласи по принцип с написаното в документа. Ратификацията от Народното събрание обаче е актът, с който се преминава от принципно съгласие към задължение за спазване на конвенцията.
Тя въвежда определение за пол, като „социално изградените роли, поведения, дейности и качества, които дадено общество счита за подходящи за жените и мъжете“.
Специфичното споменаване на сексуалната ориентация и половата идентичност сред неприемливите основания за дискриминация бе едно от препятствията при договарянето на конвенцията. Член 4, параграф 3 отправя искане към държавите да прилагат всички мерки без дискриминация, основана на сексуална ориентация или полова идентичност. Обяснителният доклад към документа пък пояснява, че по отношение на половата идентичност „транссексуални и други групи лица, които не отговарят на това, което обществото е установило като принадлежност към „мъжки“ или „женски“ пол“, са включени в мерките срещу дискриминация. Също така жените имигранти и тези, засегнати от множествена дискриминация, са изрично защитени от конвенцията.
Като страните приели конвенцията „трябва да се стремят да включат, където е уместно, превенцията и борбата срещу насилието над жени и домашното насилие в програми за подпомагане на развитието в полза на трети държави, включително чрез сключване на двустранни и многостранни споразумения“.
Това обаче съвсем не значи, че с документа България се задължава да признае еднополовите бракове и т. нар. „трети пол“, както и да приема бежанци заради сексуалната им ориентация, или да променя Конституцията.
„Истанбулската конвенция е приета на заседание на Съвета за съдебна реформа с абсолютно единодушие“, посочи днес вицепремиерът и настоящ външен министър Екатерина Захариева.
„Проведохме дебата и обсъдихме притесненията на Патриотичния фронт - аз и министър Цачева мисля че успяхме да обясним, надявам се това ще се види от дебатите в Народното събрание, че Истанбулската конвенция и нейната ратификация нито ще доведе до изменение на Конституцията, нито до задължение България да разреши еднополовите бракове“, поясни тя.
Във фокуса на конвенцията е защитата на правата на жените и превенцията на домашното насилие. С нея се разширява действието на Женевската конвенция за бежанците, като се добавя и полова дискриминация. Така например жени заплашени от обрязване вече ще имат право да търсят убежище в страните, приели документа.
Ратификацията на Конвенцията ще наложи промени не само по отношение на законодателството в областта на защитата на жертвите на домашно насилие, но и на отделни текстове за престъпления, свързани с насилие, основано на пола, в Наказателния кодекс. В тази връзка към момента се подготвят нормативни изменения в гражданскоправната и в наказателноправната област.
България също така ще трябва да предприеме стъпки за включване на въпроси като равенството между половете и ненасилственото разрешаване на конфликти в междуличностните взаимоотношения в учебния материал.
Спазването на конвенцията ще се наблюдава от Групата от експерти за борба с насилието срещу жени и домашното насилие (GREVIO), които ще докладват на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Конкретното прилагане на принципите, заложени в документа, обаче зависи от всяка държава поотделно.
Конвенцията не засяга задълженията, произтичащи от други международни инструменти, по които държавите, които са я приели, са или ще станат страни.
Днес 8 от министрите гласуваха против Истанбулската конвенция, съобщи вицепремиерът и лидер на Патриотичния фронт Валери Симеонов след заседанието на Министерски съвет.
„Не става въпрос за някакво политическо противопоставяне. Става въпрос за позиция, която са взели. Всеки взима позиция с оглед на своята компетентност и своето убеждение“, посочи Симеонов, като подчерта, че срещу внасянето на документа в Народното събрание са гласували не само министри от Обединените патриоти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!