195

Д нес правителството прие да внесе за гласуване в парламента Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г. Това обаче доведе до остра реакция от коалиционните партньори на ГЕРБ. Обединените патриоти заподозряха, че зад ратифицирането на т. нар. Истанбулска конвенция, която е в основата на документа, стои опит за даване на нови права на хомосексуалната и транссексуалната общности и по специално за признаване на т. нар. „трети пол“ и за еднополови бракове.

Киселина, бой, тормоз: колко е страшно в България (ВИДЕО)

Изнасилвания и тормоз в Европарламента, вътре имало "култура на мълчание"

#Мetoo и милионите жени и мъже, които са били сексуално насилвани

От ВМРО дори излязоха с позиция, в която категорично се обявиха срещу документа, с аргумента, че той „налага учебни програми за изучаване на хомосексуализъм и травестизъм и създава възможност за налагане на еднополови „бракове“.

Намесени бяха и бежанците. Според партията на вицепремиера Красимир Каракачанов Истанбулската конвенция ще задължи България да дава убежище на всеки имигрант с „особености на пола“.

Какво всъщност представлява Истанбулската конвенция? Тя има за цел изграждането на институционални механизми за координиране и наблюдение на дейностите по превенция и защита от домашното насилие, повишаване чувствителността на обществото за този проблем, както и на капацитета на професионалистите и институциите, отговорни за прилагането на мерките по превенция и защита.

Предвидените в програмата мерки са групирани според заложените цели – превенция, обучение и квалификация, защита, възстановяване и реинтеграция на пострадалите от домашно насилие, работа с извършителите, институционални, организационни и законодателни мерки.

България в лицето на тогавашния правосъден министър Екатерина Захариева подписа Конвенцията през април 2016 г. Така нашата страна се съгласи по принцип с написаното в документа. Ратификацията от Народното събрание обаче е актът, с който се преминава от принципно съгласие към задължение за спазване на конвенцията.

Тя въвежда определение за пол, като „социално изградените роли, поведения, дейности и качества, които дадено общество счита за подходящи за жените и мъжете“.

Специфичното споменаване на сексуалната ориентация и половата идентичност сред неприемливите основания за дискриминация бе едно от препятствията при договарянето на конвенцията. Член 4, параграф 3 отправя искане към държавите да прилагат всички мерки без дискриминация, основана на сексуална ориентация или полова идентичност. Обяснителният доклад към документа пък пояснява, че по отношение на половата идентичност „транссексуални и други групи лица, които не отговарят на това, което обществото е установило като принадлежност към „мъжки“ или „женски“ пол“, са включени в мерките срещу дискриминация. Също така жените имигранти и тези, засегнати от множествена дискриминация, са изрично защитени от конвенцията.

Като страните приели конвенцията „трябва да се стремят да включат, където е уместно, превенцията и борбата срещу насилието над жени и домашното насилие в програми за подпомагане на развитието в полза на трети държави, включително чрез сключване на двустранни и многостранни споразумения“.

Това обаче съвсем не значи, че с документа България се задължава да признае еднополовите бракове и т. нар. „трети пол“, както и да приема бежанци заради сексуалната им ориентация, или да променя Конституцията.

„Истанбулската конвенция е приета на заседание на Съвета за съдебна реформа с абсолютно единодушие“, посочи днес вицепремиерът и настоящ външен министър Екатерина Захариева.

„Проведохме дебата и обсъдихме притесненията на Патриотичния фронт - аз и министър Цачева мисля че успяхме да обясним, надявам се това ще се види от дебатите в Народното събрание, че Истанбулската конвенция и нейната ратификация нито ще доведе до изменение на Конституцията, нито до задължение България да разреши еднополовите бракове“, поясни тя.

Във фокуса на конвенцията е защитата на правата на жените и превенцията на домашното насилие. С нея се разширява действието на Женевската конвенция за бежанците, като се добавя и полова дискриминация. Така например жени заплашени от обрязване вече ще имат право да търсят убежище в страните, приели документа.

Ратификацията на Конвенцията ще наложи промени не само по отношение на законодателството в областта на защитата на жертвите на домашно насилие, но и на отделни текстове за престъпления, свързани с насилие, основано на пола, в Наказателния кодекс. В тази връзка към момента се подготвят нормативни изменения в гражданскоправната и в наказателноправната област.

България също така ще трябва да предприеме стъпки за включване на въпроси като равенството между половете и ненасилственото разрешаване на конфликти в междуличностните взаимоотношения в учебния материал.

Спазването на конвенцията ще се наблюдава от Групата от експерти за борба с насилието срещу жени и домашното насилие (GREVIO), които ще докладват на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Конкретното прилагане на принципите, заложени в документа, обаче зависи от всяка държава поотделно.

Конвенцията не засяга задълженията, произтичащи от други международни инструменти, по които държавите, които са я приели, са или ще станат страни.

Днес 8 от министрите гласуваха против Истанбулската конвенция, съобщи вицепремиерът и лидер на Патриотичния фронт Валери Симеонов след заседанието на Министерски съвет.

„Не става въпрос за някакво политическо противопоставяне. Става въпрос за позиция, която са взели. Всеки взима позиция с оглед на своята компетентност и своето убеждение“, посочи Симеонов, като подчерта, че срещу внасянето на документа в Народното събрание са гласували не само министри от Обединените патриоти.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Коментари 195
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

195 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 33 минути

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Любопитно Преди 40 минути

Реката с дължина 6400 км тече от Андите в Перу, прекосява Южна Америка и се влива в Атлантическия океан

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 1 час

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 8 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 9 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 13 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 14 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 14 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 15 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 15 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия