Правителството прие Национална стратегия за учене през целия живот 2014-2020 г., съобщи пресслужбата на кабинета. Тя е насочена към постигането на европейската рамка за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
Стратегията включва всички области на ученето и е адресирана до предучилищните възпитание и подготовка, общото училищно образование, професионалното образование и обучение, висшето образование, продължаващото обучение за възрастни, валидирането на резултати от неформално обучение и самостоятелно учене.
Сред целите на националната политика за развитие до 2020 г. са високото ниво на знанията, възможността за иновации, адаптивността спрямо промените в естеството на работата и пълното социално включване.
В изпълнение на стратегията се очаква към 2020 г. ученето през целия живот да се превърне в реалност за всички български граждани. Конкретни резултати се очакват по отношение на повишаването на дела на обхванатите в предучилищно възпитание и подготовка на деца от четиригодишна възраст до постъпване в първи клас от 87,8% през 2012 г. на 90% през 2020 г.; намаляване на преждевременно напусналите образователната система от 12,5% на под 11%; намаляване на дела на 15-годишните със слаби постижения (по PISA); увеличаване на дела на завършилите висше образование, както и на придобилите степен на професионална квалификация в областите "Информатика", "Техника", "Производство и преработка" и "Архитектура и строителство"; повишаване на заетостта и други.
Финансирането на изпълнението на стратегията ще се осъществява със средства на Държавния бюджет, на европейските фондове и на програмата на Европейския съюз "Еразъм+", както и чрез дарения, спонсорство и други източници.
Тук можете да гледате видео от представянето на приетата стратегия от образователния министър Анелия Клисарова:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!