В ъпреки оставката на правителството и споровете в парламента през последните дни, депутатите все пак приеха Бюджет 2017.
Текстовете бяха гласувани на първо четене днес, като бяха подкрепени от ГЕРБ, Реформаторския блок, БДЦ и "Атака".
Документът предвижда ръст на икономиката между 2,5 и 3 на сто и очакване за спад на безработицата до малко над 7%.
Финансовият министър в оставка Владислав Горанов заяви, че „със сигурност не бихме подкрепили промяна на данъчния модел“ и допълни, че ако Бюджет 2017 не бъде окончателно приет, „няма да стане катаклизъм“.
И допълни, че „бюджетът е на българските граждани - оттук нататък е важно кой, по какъв начин изразходва парите на хората“.
"Средната класа няма да плаща никакви по-високи данъци. Тези с най-ниски доходи няма да плащат данъци. Богатите българи би трябвало да плащат по-големи данъци", коментира Румен Гечев, депутат от БСП.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пък е категоричен, че "наблюдаваме липса на желание за диалог, камо ли консенсус, и ярки прояви на популизъм при решаването на този въпрос. Поставихме условия за приемането на законопроекта, а именно консенсус между системните партии. Понеже не се получи, ние няма да подкрепим този законопроект".
Само преди ден проектът на Финансовото министерство обаче беше подкрепен и в частта за здраве и Държавното обществено осигуряване от повечето политически партии.
Какво предвижда проектобюджетът за догодина
Според текстовете за здраве ще бъдат отпуснати допълнителни 250 милиона лева, здравната вноска пък остава 8 процента. Първичната и специализираната доболничната помощ догодина ще бъде по-добре финансирана, повече пари ще се дават и за консумативи и изследвания.
От социалното министерство пък коментираха, че в бюджета на ДОО за догодина правителството продължава две основни цели и политики – стабилност на пенсионно-осигурителната система и поетапно повишаване размера на пенсиите.
Космическа сума е нужна на семейство у нас, за да живее добре
Месечната издръжка на човек в България е 560 лв.
Във връзка с пенсиите, председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и член на парламентарната група на ГЕРБ Менда Стоянова пък коментира, че „ако минималната пенсия стане 300 лева, от бюджета ще трябва да се отделят 1,2 млрд. лв. Парите ги има тази година, но всяка следваща година те ще се увеличават”, подчерта Стоянова и дави, че „Патриотите ще трябва да кажат от кои пера да се вземат”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!