П резидентите Росен Плевнелиев и Петър Стоянов (1997-2002 г.) дадоха начало на инициативата „25 години свободна България“, чиято цел е да разкаже историята за българския преход и за събитията преди 1989 г.
„Основната цел на инициативата „25 години свободна България“ е да застанем на страната на истината.
Къде сме, откъде тръгнахме, къде искаме да отидем“,
каза държавният глава Росен Плевнелиев по време на официалното откриване на кампанията.
Той отбеляза, че независимо дали гледаме към миналото или към бъдещето, за да имаме здрави фундаменти, трябва да можем да си дадем реална сметка за комунизма, фашизма и демокрацията.
Затова в следващите месеци чрез поредица от над 120 събитията в рамките на инициативата ще бъдат показани именно фактите за историята ни.
„Целта на инициативата е тя да достигне до най-широк кръг от обществото ни, като с особено внимание ще очакваме мненията на младите хора - онези, които не помнят промяната или дори изобщо не са били родени през 1989 г., но ще стават все по-активни граждани от днес нататък“, посочи още Плевнелиев.
Държавният глава подчерта, че не трябва да се градят фалшиви мостове към бъдещето, стъпили на погрешна интерпретация на миналото.
„Единството ни като нация е изградено на глинени крака, ако не се корени в съгласие за това кое е добро, правилно и полезно за обществото“, категоричен бе той.
Според президента Плевнелиев през последните 25 години българското общество е взимало правилните решения в най-големите изпитания и най-тежките моменти.
„Избрахме мирен преход, а не гражданската война, в която се въвлякоха наши съседи“, допълни Росен Плевнелиев.
Според държавния глава в годините на прехода страната ни има редица постижения и даде пример с членството на България в НАТО, в Европейския съюз, както и свободата, която обществото ни е получило, да заявява позициите си, да пътува, да определя съдбата си.
„Всичко това нямаше да бъде възможно в сивия свят на комунистическа България, където всички бяхме равни, защото бяхме еднакво бедни, и никой не беше свободен“, каза Плевнелиев.
„Преходът не е безкраен, но демокрацията е процес, ежедневен процес за отстояване на ценности, права, свободи, хуманизъм, респект към институциите и правилата“, посочи още държавният глава.
По думите му преходът е реформа, а „реформите продължават и трябва да си даваме сметка, че тепърва усилията за демократична европейска България трябва да продължат“.
„Ако България иска да бъде конкурентоспособна, реформата винаги ще продължава“,
каза на свой ред президентът Петър Стоянов.
По думите му „лошата“ новина е, че оттук насетне никой в България не може да обяви, че реформата е приключила.
„България имаше своето първо съпротивително движение срещу комунизма и това е факт, с който трябва да се гордеем, въпреки че той е унизително премълчаван в страниците на българската история“, заяви още Стоянов.
„Сред всички източноевропейски нации, ние като че ли най-лесно попадаме в лапите на ловките манипулатори на историята, които съумяват да представят по някакъв начин прехода като една лоша версия на всичко онова, което се е случило в света днес“, посочи той.
Инициативата „25 години свободна България“ е под патронажа на президентската институция. Тя включва поредица от над 120 събития, сред които открити уроци в училищата в страната, публични дискусии, провеждане на проучване за нагласите на обществото спрямо прехода, международна конференция на 11 и 12 ноември в София, безплатни прожекции на български документални и игрални филми, изложби, откриване на паметник на Георги Марков на пл. „Журналист“ в столицата
За целите на инициативата и за събитията в програмата можете да научите повече на официалната интернет страница на кампанията „25 години свободна България“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!