У правляващите обмислят вариант да се даде възможност за откриване на до 50 секции в чужда държава.
Предложението е на Реформаторския блок и ако мнозинството се обедини около него, ще бъде добавено в заключителните разпоредби на Изборния кодекс, обяви пред журналисти в парламента съпредседателят на групата на Реформаторите Найден Зеленогорски.
Идеята е била дискутирана на
срещата тази сутрин между четирите формации от управляващото мнозинство,
която продължи близо два часа. В нея участва и премиерът Бойко Борисов. Във формата не се включи ДСБ.
Миналата седмица по предложение на Патриотичния фронт залата прие в чужбина да се пускат бюлетини само в дипломатическите ни представителства - посолства и консулства.Това предизвика недоволството на сънародниците ни зад граница. Мотивът на Патриотите, по думите на Красимир Каракачанов (ВМРО), е националната сигурност, а не да бъде ощетена една или друга политическа сила.
Остава приетият текст гласуването да е в консулствата и посолствата, обясни съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Предстояло обаче да се доуточни съпътсваща разпоредба, с която се дава възможност за частично гласуване - по думите му - някъде, на някои места. Очаква се тя да бъде приета в четвъртък.
Референдумите ще бъдат насрочвани от президента,
независимо дали са в една година с национални избори, са решили на разговорите днес управляващите. Регламентът ще бъде уреден в преходните и заключителни разпоредби.
Ако бъдат намерени технически възможности - премиерът е възложил на министъра на икономиката да проучи - депутатите ще запишат, че експерименталното машинно гласуване ще бъде в минимум 500 секции. В действащия кодекс е в до 500 секции, обясни председателят на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Ще се търси и вариант за машинно броене на бюлетините.
Въвеждането на електронния вот е по-дълъг процес, уточни Найден Зеленогорски.
Дерегистрация - заличаване от избирателните списъци - ще се прилага, ако гласоподавателят не е изразил вота си на два последователни национални избора от един вид.
Консенсус е бил постигнат и за местните коалиции - те ще бъдат регистрирани като се изброяват партиите и формациите, които подкрепят и формират тази коалиция без да се изписва наименованието както досега.
Така ще се знае кои са партиите зад този съюз и ще се ограничат корпоративните коалиции на местно ниво, разясни Цветан Цветанов.
Депутатите решиха предизборната кампания да остане 30 дни, както е и до момента.
Това стана факт с приета промяна в Изборния кодекс на второ четене, предаде БГНЕС.
Зад това предложение застанаха 108 депутати, 15 бяха против и 5-ма се въздържаха. Първоначално предложението на ГЕРБ беше предизборната кампания да се съкрати от 30 на 21 дни, но впоследствие депутатите от партията на Борисов се отказаха от тази идея в знак на компромис.
В хода на дебатите по това предложение председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов взе думата и заяви, че за ГЕРБ е изключително важно да има стабилност в държавата.
„Всички ние сме свидетели, че през последните няколко дни имаше толкова много интерпретации и внушения, които бяха направени в публичното пространство, за текстовете, които днес, утре и в четвъртък ще приемем от Изборния кодекс, които бяха неверни”, каза Цветанов.
„Нямам страх от Слави Трифонов, добре дошъл на избори, когато иска“, заявява премиерът
по време на срещата сочи стенограмата от нея. ”Разбира се, тогава няма да има по три часа на ден в национална телевизия възможност да си прави своята политика.
Демокрацията е хубаво нещо, но е виден конфликтът на интереси, защото никоя друга партия няма възможност по национална телевизия, иначе всяка партия може да си направи телевизия и да си говори по цял ден, но в национална телевизия по три часа – час и малко вечер и час и малко на обяд – всеки ден – да биеш срещу правителството и това да се приема за нормално?! Но, както виждате, години наред е така. Отиде ли на избори, той няма да може вече да го прави. Ние, ГЕРБ, нямаме притеснения от Слави Трифонов – когато искате, тогава правете референдума”, заявява премиерът.
„Но това да ни се вменява, излиза, че имаме притеснения от него. Затова държа това, ако може, да бъде променено. Държа, защото не искам, омръзна ми да ме е страх от Татяна Дончева и Слави Трифонов, което е абсурд! С Татяна Дончева съм се явявал на избори, резултатът беше 70:30%. Нека да дойде и другият, добре да е дошъл”, казва още Борисов.
По-късно днес
Народното събрание отхвърли възможността предизборната кампания да се води на друг език, когато е осигурен превод.
Това каза по време на дебатите по промените в Изборния кодекс народният представител ДПС Четин Казак.
За това имаше две предложения, които бяха отхвърлени. Едното беше отправено от независимият народен представител Лютви Местан, който предложи в отделни случаи и при задължително осигурен превод на български език да се допуска ползване и на друг език.
Второто предложение беше отправено от народните представители от ПГ на ДПС в лицето на председателят на партията Мустафа Карадайъ. Той предложи в случаите, когато кампанията се води и на друг език, да се осигурява превод на български език.
В отрицателен вот народният представител от ПГ на „Атака“ Илиан Тодоров се обърна към ДПС с думите „Ако искате да говорите на турски занимавайте си в Турция”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!