Народното събрание взе своето решение за антикорупционната комисия и аз смятам да изпълня моите конституционни задължения и да се съобразя с това, каза президентът Росен Плевнелиев като подчерта, че комисията трябва да работи прозрачно и експертно и да не бъде политизирана.
На въпрос дали тя ще работи и по корупцията по високите етажи на властта, президентът отговори, че е крайно време и това да се случи.
Корупция има навсякъде по света, тогава когато става въпрос за много пари, и ние не бива да имаме ниското самочувствие, че сме най-корумпираните, коментира държавният глава. Като пример той посочи управлението на еврофондовете през последните три години, където по думите му "България се справя по-добре от много други европейски държави и имаме повод да не се заклеймяваме винаги, че сме най-корумпираните".
Според Плевнелиев обаче имаме проблем с осъдените за корупция по високите етажи на властта. Плевнелиев посочи, че в Румъния има 92-ма осъдени.
Чрез тази комисия и новият ВСС очаквам наистина да се постави на фокус корупцията по високите етажи на властта, а не само на думи, каза още Росен Плевнелиев пред журналисти при посещението си днес в Пловдив.
Той откри нова фабрика на немската компания "Зигер-Мекалит" за производство на компоненти за бяла техника. Преди това държавният глава се срещна с кмета на града Иван Тотев.
Президентът заяви, че интересът на световно доказани компании като "Либхер", "Сименс" и "Бош" към производството на български компании е доказателство за доверието им в българската икономика.
"Този успех може да бъде развит и в сектора на хранително-вкусовата промишленост и в бъдеще Пловдив трябва да се превърне в център на финансирането чрез европейските фондове за периода 2014-2020 г., за създаването на клъстер в сферата на хранителната промишленост", посочи Росен Плевнелиев.
Според него Пловдив разполага както с научните бази, така и с действащи икономически структури и този потенциал следва да бъде развит със създаването на т.нар. технологичен център "Агро тех".
"България е много активен член в програмата за Дунавската стратегия и несъмнено това е един от приоритетите на страната ни. Наша е и идеята Дунав като основен транспортен коридор да получи подкрепа от новия механизъм за свързване на Европа", каза още президентът и посочи, че в следващите години транспортният трафик по река Дунав може да се удвои. За целта са необходими 1,5 млрд. евро и страната ни се надява, че те ще бъдат осигурени, тъй като 14 държави от Дунавския регион имат интерес това да се случи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!