Пз зидентът Росен Плевнелиев и придружаващата го делегация пристигна късно снощи местно време в Сан Хосе - "столицата на Силициевата долина" в САЩ.
В "Гугъл" Poceн Плевнелиев разговаря с Мери Хеминкол, директор на отдел "Глобална предприемаческа инициатива". Както и на вчерашните срещи на президента, основното внимание е насочено към възможностите за навлизане в България на нови технологии и нови инвеститори в тази сфера.
"Гугъл" непрекъснато представя на своите потребители нови идеи още в ранните стадии на разработването им. Основен инструмент за това са Google Labs (code.google.com) - страници, създадени още през 2002 г., на които компанията представя и тества сред потребителите своите нови проекти.
Много от продуктите на компанията, като Google Calendar, Gmail, Google Wave имат свои собствени "лабораторни" интернет-страници за експериментални проекти, уникални за всеки продукт.
"Гугъл" описва Google Labs като "игрална площадка, където по-склонните към авантюри потребители могат да се забавляват с прототипите на някои от най-авангардните и "луди" идеи и да дават своето мнение за тях непосредствено на инженерите, които са ги създали.
Много от най-популярните продукти на "Гугъл", като Google Maps, iGoogle и Google News са се зародили именно по този начин.
От 2006 г. Google Labs има свое собствено лого - зелена колба, което предупреждава потребителите, че става въпрос за експериментален продукт, съдържащ потенциални рискове.
Седалището на Google Labs е в град Маунтин вю, в сърцето на Силициевата долина. Там работят хора от десетки националности, в това число и двадесетина българи.
Компанията обаче не поддържа статистика колко са българите или представителите на други националности. Този факт отразява отношението към работещите хора - важни са резултатите.
В "Гугъл" в целия свят работят около 32 500 души, от тях 10 000 са в градчето Маунтин вю, на около 10 км от Сан Хосе.
В компанията няма и ограничения по възраст, но преобладаващата част от хората са под 30 години. Първоначалната заплата е мужду 40 000 и 70 000 долара годишно. Таван за максимална заплата няма. Всеки ръководител на отдел или звено разполага с бюджет заматериално стимулиране в зависимост от резултатите. Има и годишни бонуси.
"Дрес код" в компанията няма. Храната и напитките в кафенетата са безплатни.
На въпрос на БТА дали би се завърнал в България, 29-годишният Андрей Евтимов отговори, че "да, бих се върнал, но при условията, които ми предлагат тук."
Президентът ще се срещне и с представители на други водещи софтуерни и интернет
компании - "Хюлет пакард" и "Сиско". Предвидено е и посещение в
научноизследователския център на НАСА.
Президентът Плевнелиев посети "Гугъл"
В Google Labs в град Маунтин вю, в сърцето на Силициевата долина, работят хора от десетки националности, в това число и двадесетина българи
17 май 2012, 23:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!