Това съобщи самият държавен глава в отговор на въпрос от журналисти.
Плевнелиев припомни, че е имало три кандидатури, но не пожела да обяви имената на останалите двама, а само посочи, че това са много достойни, доказани експерти и допълни, че не би искал да се спекулира около тях.
Борис Велчев е човек, който е доказал своята компетентност, комуникативност, човек, който направи много за системата за правораздаване, ако сравняваме какво е било преди него и това, което той постига, каза президентът Плевнелиев.
По думите му България е на прав път, тя прави своите реформи, включително и в сектора на правораздаването и Борис Велчев е част от тях.
Държавният глава посочи още, че Борис Велчев ще бъде достоен член на Конституционния съд.
Преди да оглави държавното обвинение, Борис Велчев бе председател на правния съвет на президента Георги Първанов от 2002 до 2006 г. Мандатът му на главен прокурор изтича през февруари.
Главният прокурор коментира за БТА, че през миналия петък е разговарял с президента, когато е приел и предложението да бъде номиниран за конституционен съдия.
Той каза още, че в разговора му с Плевнелиев не е било обсъдено дали мандатът му ще приключи предсрочно, или указът за съдия в КС ще бъде подписан след изтичането му.
НПО: Номинацията на Борис Велчев е по-скоро заради неговите качества и професионализъм,
а не заради нещо друго. Това каза за БТА Велислава Делчева - председател на Управителния съвет на Програмата за развитие на съдебната система.
Твърде малко остава до края на мандата на главния прокурор и затова не може да се каже, че предсрочно прекратяване на мандата е особен фактор, посочи Делчева.
По думите й това време може да се използва Велчев да подпомогне наследника си на поста. Нужни са ясни сигнали и старт в прокуратурата, защото в момента се отчита проблем със взаимодействието със съда и полицията, каза още Велислава Делчева.
Очаквам както от президента, така и от парламента процес на прозрачност, който вече беше демонстриран при избора на членове на ВСС. При избора за съдия в КС от квотата на съда такава нямаше, посочи Делчева.
На всеки три години Конституционният съд, който се състои от 12 съдии, се обновява с 1/3 - четирима напускат и на тяхно място влизат нови.
Четирите места ще се запълнят от двама съдии, избрани от Парламента, един избран от държавния глава и един, избран от съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС).
Вчера Народното събрание обяви своите предложения за квотата на Парламента в Конституцинния съд.
Депутатите предложиха за членове на КС зам.-председателите на НС Анастас Анастасов и Екатерина Михайлова, както и Татяна Върбанова и Венета Марковска.
На 24 септември съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) избраха Георги Ангелов за свой представител в Конституционния съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!