Президентът Росен Плевнелиев определи 27 януари 2013 г. за дата за произвеждане на първия национален референдум в демократичната история на страната, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Въпросът, на който гражданите ще отговорят с "Да" или "Не" е: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".
Този въпрос бе определен с гласуване от парламента на 24 октомври. 106 депутати подкрепиха тогава решението за произвеждане на референдум. Против бяха седем.
В гласуването не участваха "Коалиция за България" и ДПС, които оспориха промяната на въпроса.
До насрочването на референдума се стигна след инициирана от БСП подписка за референдум по въпроса да се развива ли атомната енергетика в България чрез проекта "Белене". Над 500 хил. граждани подкрепиха провеждането на референдум.
Социалистите започнаха подписката след решението за спиране на проекта "Белене".
В началото на този месец президентът Росен Плевнелиев заяви, че подкрепя възможността вотът на първия референдум в страната ни да бъде електронен.
Според омбудсмана Константин Пенчев обаче в момента не е възможно да има електронно гласуване на референдума.
"Има си правила оттук нататък за гласуване, които почти изцяло повтарят правилата на изборния закон. Нито законът за референдумите, нито изборният закон си позволява в момента да има електронно гласуване. Така мисля", каза Пенчев.
Според експерти е вероятно референдумът да пропадне заради слаб интерес. Законът изисква, за да е валиден, в него да участват поне толкова гласоподаватели, колкото на последните парламентарни избори, когато активността беше много висока - над 60%.
За последен път у нас е произвеждан национален референдум през 1971 г. - за приемане на новата Конституция, наричана по-късно живковска, по името на комунистическия лидер Тодор Живков.
Преди това - през 1946 г., с референдум, чиято законност се оспорва, е променена формата на управление на държавата, като е отхвърлена монархията и е провъзгласена република.
Преди 1944 г. у нас широко е използван референдумът за решаване на въпроси от местно значение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!