Още утре започвам консултации с всички партийни лидери. С всички заедно, а не поотделно. За да няма съмнения за задкулисни договорки, заяви президентът Росен Плевнелиев в специално обръщение.
Правителството си тръгва, проблемите за решаване остават, така започна изявлението си Плевнелиев.
Според него
политически отговорната позиция на правителството е била да довърши мандата си.
"Това беше и позицията на премиера преди два дни. Вчера и аз бях изненадан, когато бе обявена внезапно оставката на правителството. Призовах кабинета и партиите публично да престанат с лозунгите и да предложат конкретни решения за намаляване на сметките на гражданите, за това, за което те протестират.
Посочих, че президентът няма правомощия да определя цените на тока и се ангажирах с исканията на хората да бъдат чути, а институциите да си свършат работата. Очаквах и призовах за дебат по тези важни теми в парламента. Такъв дебат не се състоя", напомни Росен Плевнелиев.
Ако след консултациите политическите партии върнат мандата, както всички вече заявиха, предсрочните парламентарни избори трябва да бъдат организирани на най-близката възможна дата, заяви президентът.
"Утре ще говоря с партийните лидери какво има спешно за вършене в държавата и до разпускането на парламента, ако се наложи, ще обсъдим изчерпан ли е лимитът на това Народно събрание и в понеделник връчвам мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ.
Ако те го върнат, следва вторият, третият, бързо и ясно, няма да се бавим. Без пазарлъци", каза президентът.
Ако наистина всички възможности са изчерпани, аз ще изпълня своето задължение и ще назнача служебно правителство, каза президентът.
"Поемам ангажимент към служебното правителство да заработи обществен съвет,
в който да има легитимни представители на протестиращите граждани, на синдикатите, работодатели и други граждански организации.
Най-важното задължение на служебното правителство обаче е да гарантира провеждането на честни и демократични парламентарни избори", подчерта държавният глава.
Хората трябва да знаят, каза той, че Конституцията на България не пречи да се елиминират монополите.
"Сметките за ток също не зависят от Конституцията, а от правилни или погрешни решения в икономиката. Борбата срещу монополите може да се води само от легитимно правителство.
След като навсякъде гражданите на Европейския съюз имат право на избор на доставчик на ток и са въведени пазарни, а не монополни цени, това може спокойно да се случи и в България. Мерките срещу монополите изцяло зависят от Народното събрание и от правителството, а не от Конституцията.
Реалното увеличение на доходите, активните политики срещу бедността могат да се водят само от едно легитимно, избрано от народа правителство", подчерта Плевнелиев.
Нуждаем се от парламент, макар служебното правителство да работи без парламент. Но то не може да извърши радикални промени, не може да предлага промени на закони.
Във връзка с изказвания на някои депутати в парламента днес той отбеляза, че свикването на Велико народно събрание може да доведе до икономическа криза.
"Свикването на Велико народно събрание трябва да е подготвено добре, да е кристално ясно какви политически промени се търси да се постигнат", добави Плевнелиев.
"В ситуация на криза партиите и политиците са тези, които трябва да покажат държавническо поведение.
Най-важното сега е да не застрашаваме гражданския мир, правовата държава и демократичната държава.
Настоявам политическите партии в този парламент да заявяват публично пред своите симпатизанти и привърженици да избягват провокации и да се придържат към обществения ред, партиите да не абдикират от своите отговорности към гражданите и от задълженията си в Народното събрание, докато продължава неговият мандат.
Знам, че този парламент е изчерпал в голяма степен своята обществена подкрепа, но във време на трудности трябва да останем трезви и да търсим пътища, които ни водят към по-добро.
Позициите на парламентарно представените партии са, че те не искат поне в рамките на това Народно събрание да се сформира ново правителство. Нуждаем се обаче от работещ парламент", каза Плевнелиев. И напомни, че разпускането на Народното събрание ще означа отлагане на решението на проблемите, които изкараха българският народ на улиците.
В софийските финансови кръгове и в медиите вече се говори, че е твърде вероятно президентът да назначи за служебен министър-председател Илиян Михов. Михов е преподавател по икономика в сингапурския филиал на престижното бизнес училище INSEAD. Има докторска степен от университета "Принстън" в САЩ. Ученик е на Бен Бернанке, председател на Федералния резерв на САЩ.
През януари 2010 г. при първите промени в кабинета на Борисов се говореше, че Михов ще бъде вицепремиер, но после този слух се разпадна.
Друга възможност за служебен вицепремиер може би е еврокомисарят Кристалина Георгиева.
Президентът: Започвам консултации с всички партийни лидери
Според държавния глава политически отговорната позиция на правителството е била да довърши мандата си
21 февруари 2013, 15:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!