П резидентът Росен Плевнелиев издаде указ за назначаването на съдия Лозан Панов за председател на Върховния касационен съд (ВКС) след среща с новоизбрания съдия номер едно, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
По време на срещата съдия Панов е заявил, че като ръководител на съда
ще отстоява принципа за независимост на съдиите,
тъй като това стои в основата на недоверието към системата. Според него решенията на магистратите трябва да се вземат само въз основа на закона, а не под натиск или външни влияния.
Лозан Панов е поел и ясен ангажимент да работи активно за продължаване на реформата в съдебната система, предвидена в приетата от Народното събрание стратегия.
В четвъртък Лозан Панов бе избран от Висшия съдебен съвет (ВСС) с нужните 17 гласа, а неговият конкурент съдия Павлина Панова получи подкрепата на шест от членовете на съвета. Началото на заседанието на съвета беше белязано от скандално изявление на председателя на Етичната комисия Ясен Тодоров, който обвини в провокация членовете на ВСС, които предложиха промяна в начина на гласуване, и добави, че работят против интересите на съвета и на държавата.
В понеделник пък съдии и граждански организации призоваха президента да проведе публични консултации и след това да реши дали да подпише указа за назначаването на Лозан Панов. Те изразиха съмнения в тайната на вота на членовете на ВСС по време на избора на Панов, както и в убедителността на мотивите на магистратите.
В съобщението си от Президентството уверяват, че държавният глава и екипът му са проследили цялата процедура за избор на председател на ВКС, в рамките на която всеки един от кандидатите е представил публично своята визия по ключови за съдебната система въпроси.
Непосредствено преди избора президентът призова всеки, който има отношение по темата, да изложи своите аргументи „за“ и „против“ кандидатите.
По време на цялата процедура и към настоящия момент за нито един от двамата кандидати не бяха изнесени аргументи или факти,
които да поставят под съмнение професионалните и моралните им качества. Изразени бяха критики единствено по отношение на самата процедура, но не и относно качествата на който и да е от двамата кандидати, припомнят от „Дондуков“ 2.
Държавният глава заявява, че теоретичната възможност да наложи вето на предложената му от Висшия съдебен съвет кандидатура, може да бъде реализирана само при наличието на факти, поставящи под съмнение професионалните и моралните качества на кандидата или способността му да се справи с поста, за който е избран.
Плевнелиев изразява съжаление, че съдебните кадровици не са гласували с бюлетини, защото това е можело да доведе до много по-висок начален кредит на доверие към избрания кандидат и към съдебната система като цяло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!