П арламентът не успя да преодолее наложеното президентско вето върху промените в Закона за защита на конкуренцията, свързани с отношенията между търговските вериги и доставчиците на храни.
От гласувалите 135 народни представители "за" повторното приемане на измененията гласуваха 98 при необходими 121 гласа. Промените в закона подкрепиха депутатите от "Коалиция за България" и ДПС и един независим депутат. 36 представители на ГЕРБ гласуваха "против" и един се въздържа. Депутатите от "Атака" не присъстваха в пленарната зала.
Депутатите съкратиха срока между новото обсъждане на закона от 5 на 3 дни, за да ускори приемането на промените.
Основният мотив на президента Росен Плевнелиев да върне измененията в закона за ново разглеждане в Народното събрание бе, че не е ясно дали новите разпоредби няма да предизвикат покачване на цените на хранителните стоки за потребителите, защото не е изготвена оценка за въздействие на промените.
Държавният глава оспори и разпоредба, с която се създават специални изисквания за търговец на храни с общ оборот за предходната година над 50 млн. лв. Според него е неприемлива липсата на предварително произнасяне на КЗК за това дали предоставените ѝ типови договори или общи условия за доставка на храни не нарушават правилата за конкуренцията.
Предложението на икономическата комисия беше измененията да бъдат приети отново от парламента. Най-много нелоялни търговски практики се реализират от предприятия със значителна пазарна мощ, се посочва в становището ѝ относно критерия за оборот от 50 млн. лв. От комисията отбелязват, че не е предвидено предварително произнасяне на КЗК по типовите договори и/или общи условия за доставка на храни, тъй като в съответствие с европейското право самите пазарни участници трябва да преценяват действителността на сключваните от тях споразумения и договори, а по дефиниция Комисията като антитръстов регулатор осъществява последващ контрол.
Народният представител от "Коалиция за България" Корнелия Нинова коментира, че няма обективни причини да се повишават цените на стоките.
"Като свалиш от една цена пет такси, които я натоварват, как точно ще увеличиш тази цена и коя логика води до такова увеличение", посочи тя.
По думите ѝ няма икономическа и юридическа логика да се случи това.
Колегата ѝ Румен Гечев апелира да бъдат загърбени политическите различия и да бъде отхвърлено ветото на президента.
Депутатът отбеляза, че текстовете отговарят на европейското право.
"С този законопроект не накърняваме ничии интереси, а защитаваме интересите на българските производители. Това е един от най-българските закони", заяви още Гечев.
Според ГЕРБ дяволът е в детайлите. Опозицията подготвя текстове, които да прецизират определението за "по-голяма пазарна сила", защото сега КЗК решава така, както тя преценява, всеки отделен случай.
"Тези неща трябва да са ясни в закона, трябва да бъде уредена и методиката на КЗК, на какви критерии да отговаря случаят, когато се налагат глоби и се намесва Комисията", обясни Менда Стоянова.
Прецизирането на текстовете било наложително и за да не се допусне скок в цените.
"Още в понеделник предложенията ще бъдат направени, ако бъдат приети, ще подкрепим закона", добави Делян Добрев. И той, и Стоянова отрекоха върху ГЕРБ да е оказван натиск от големите търговски вериги, за да се промени позицията им при гласуването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!