Към месец март България ще бъде технически готова за присъединяване към Шенген, каза говорителят на Министерството на външните работи Весела Чернева на редовен брифинг.
По думите й при последната проверка, чиито доклад се очаква в окончателния му вариант в края на тази седмица, има забележки по отношение на сухопътната граница. Това е последната от шестте проверявани области, като резултатите в останалите пет са били много добри.
Техническата ни готовност е условие да започнем да разговаряме със страните от Шенген, особено с тези, които имат резерви към влизането ни в зоната, отбеляза Чернева. Според нея препоръките в доклада не са драматични и са постижими в поставения от българската страна срок - месец март.
Естонският вътрешен министър Марко Померантс заяви, че страната му подкрепя България за влизането в Шенген. Ако България е готова и е изпълнила техническите критерии, и ако сред граничните полицаи няма корупция, в което съм убеден, то страната ви е готова за членство в шенгенското пространство, каза пред журналисти днес в София министър Померантс, след като разговаря с българския си колега Цветан Цветанов.
Възмутени реакции на политици, лавина от дебати в медиите: вероятното отлагане на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство развихря страстите в Букурещ, но се приема със спокойствие и примирение в София, отбелязва Агенция Франс прес.
"Шенген изглежда се възприема като второ присъединяване към ЕС в Румъния. Ще трябва да се премахне заблудата", казва дипломат, който припомня, че други държави от ЕС не са част от Шенгенското пространство.
Румъния и България, които са членки на ЕС от 2007 г., направиха от Шенген национален приоритет за 2011 г., напомня АФП, като добавя, че след изразените от Холандия резерви, Франция и Германия поискаха отлагане на това присъединяване.
Макар че унгарското председателство на ЕС се застъпи в понеделник за спазване на обещанията за присъединяване, надеждите на румънци и българи да пътуват от април без паспорти като унгарците, французите или германците, бяха заляти със студен душ.
В София, която винаги е споменавала за влизане в Шенген най-общо през 2011 г., разочарованието не е така остро, както в Букурещ, който си бе определил влизане през март, отбелязва АФП, като допълва, че темата не вълнува особено силно вестниците в България.
Когато съпротивата на Франция и Германия стана ясна, българите заявиха, че ще направят всичко възможно, за да разсеят съмненията на техните партньори.
Румънският президент Траян Бъсеску осъди съпротивата като акт на дискриминация". Румънците смятат, че правилата на играта са се променили, когато към техническите критерии, изисквани от другите страни, приети в Шенген (гарантиране на сигурност на границите, процедури за издаване на визи и др.), се прибави ново условие: необратим напредък в борбата с корупцията.
Благодарение на "механизма за сътрудничество и проверка", Брюксел вече определи на двете страни цели и прави редовен преглед на изпълнението им от 2007 г. насам. Според неправителствени организации, съдии или дипломати, това наблюдение е довело до значителни подобрения, макар че остава да бъде постигнат допълнителен напредък.
В България броят на обвиненията за корупция по високите етажи се е увеличил, докато в Румъния прокуратурата за борба с корупцията функционира "по убедителен начин", според Брюксел.
През март ще сме технически готови за Шенген
АФП: В Букурещ страстите се развихрят, а в София вероятното отлагане на присъединяването към Шенгенското пространство се приема със спокойствие и примирение
11 януари 2011, 17:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!