До края на седмицата Министерството на правосъдието ще внесе за обсъждане в правителството Закон за защита при свръхзадълженост на физическите лица, съобщи в. "Преса".
Основният принцип, заложен в закона е, че човек ще изплаща само дълговете, които реално може да погаси с имуществото и приходите си.
По този начин за първи път у нас ще бъдат отписвани борчовете на "вечните длъжници", които с години не могат да се издължат на кредиторите си.
Според сега действащото законодателство гражданите (за разлика от търговските дружества) отговарят за дълга с цялото си имущество и ако то не стигне за погасяване на дълга, дългът си остава и върху него се трупат лихви и неустойки.
Новият закон ще въведе процедура, по която свръхзадлъжнелите граждани ще обявяват пред съда, че не могат да погасят задълженията си. За целта те ще трябва да декларират цялото си имущество и доходи и да ги предоставят "на разположение" на кредиторите.
От съотношението между активите и пасивите на длъжника трябва да е безспорно ясно, че задълженията му не могат да бъдат погасени при осребряване на цялото имущество плюс "разумно очакваните доходи" през следващите три години, се казва още в законопроекта.
Друго условие, за да бъде допусната защита от кредитори, е длъжникът да е добросъвестен и да не е изпадал в умишлена свръхзадлъжнялост.
Десет години след обявяването на молбата за защита длъжникът ще е с ограничени права. Той няма да може да бъде учредител на търговски дружества, нито да участва в управителни органи и надзорни съвети. Ограниченията ще отпадат, ако изплати задълженията си.
Кредиторите ще бъдат информирани за всичко, свързано с имуществото на длъжника. Кредиторът ще може да събира вземанията му, както и да оспорва други претенции към имуществото на борчлията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!