Не мога да приема, че след всички тези преговори, водени години наред, трябва Трайков да поеме вината.
Така премиерът Бойко Борисов коментира на днешното заседание на Министерския съвет вчерашното изявление на икономическият министър Трайчо Трайков, че вината за присъединяването на България към АCTA е негова.
Министерският съвет прие решение за спиране на процедурата по сключването от страна на България на споразумението.
Министър-председателят Станишев е участвал в заседанията на Европейския съвет, българският еврокомисар Кунева е участвала в заседанията на ЕК, където са се обсъждали и одобрявали тези въпроси, коментира Борисов.
"С риск да ги разсърдя, но все пак не мога да приема, че след всички тези преговори години наред Трайков трябва да поеме вината", каза премиерът.
Гневът му явно е продиктуван от думи на бившия премиер, че преговорите за АСТА са се водили тайно зад гърба на ЕС, коментира премиерът.
По думите на Борисов "те социалистите с това са известни".
"Те първи заклеймиха религията, сега първи тичат да палят свещи и да се комкат в църква. Те са водели всички тези преговори", каза още министър-председателят и добави, че се учудва на това, че не са отишли да оглавят протеста в събота против АСТА.
Отказът от АСТА не вреди на репутацията на България, каза пред журналисти Трайков
При казуса с АСТА станаха известни съображения с документа, които в предишните пет-шест години не са били обект на голям обществен интерес, каза той.
"Германия на заседание на правителството е решила го подпише, но после се отказа и обяви, че ще чака решение на Европарламента.
Полша и Чехия започнаха ратификационна процедура и сега я спират", каза Трайков.
Наистина, не прави добро впечатление, че на европейските съвети точката за АСТА се вкарва на заседанието на министрите на земеделието, добави министърът. Днес
Министерският съвет прие решение за спиране на процедурата по сключването от страна на България на споразумението
С това на практика България спира всякакви действия по влизането в сила на споразумението, включително по ратифицирането му.
Решението за одобряване на АКТА бе прието на заседание на Министерския съвет на 16 ноември 2011 г.
ACTA беше подписана на 26 януари 2012 г. в Япония от ЕС и 22 държави-членки.
За сключване и влизане в сила на Споразумението е необходимо съгласие от Европейския парламент и ратифицирането му от всички държавите членки.
Предстои обсъждането на АCТА от Европейския парламент, като непостигането на съгласие от него ще доведе до прекратяване на процедурата по сключването му.
Независимо че АCТА още не е факт, в много държави членки на ЕС, включително и в България, е налице загриженост сред гражданското общество относно прилагането на АCТА и защитата на гражданските права и свободи и по специално тези на потребителите в интернет, посочват от презцентъра на правителството.
"Коалиция за България" иска парламентът да приеме декларация, в която ясно се заявява, че няма да ратифицира АСТА
Това каза пред журналисти депутатът от левицата Петър Курумбашев. От "Коалиция за България" са внесли в Народното събрание проект на такава декларация.
"Нещо много се препълни фризерът в Министерския съвет" - така той коментира взетото днес решение от правителството за спиране на процедурата по сключването на споразумението.
Какво означава замразяваме процедурата - това означава, че утре може да се размрази, това не означава, че ние се отказваме да ратифицираме споразумението АСТА, посочи Курумбашев.
Депутатът отбеляза, че предишното правителство е дало мандат на ЕК за водене на преговори, но това не означава съгласие за подписване на споразумението.
Още повече, когато се постига крайният вид на това споразумение, има гласуване в Европейския парламент през 2010 г., при което групата на европейските социалисти гласува "против" приемането на АСТА, а групата на ЕНП го подкрепя, посочи Петър Курумбашев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!