П ремиерът Бойко Борисов заяви своята подкрепа за здравната реформа на министър Петър Москов и в пленарна зала ГЕРБ ще подкрепи идеята за сливане на лечебни заведения, в които пациентите ще се лекуват комплексно.
Миналата седмица здравната комисия в парламента бламира предложенията на министър Москов за сливане на болниците.
„Аз съм поел личен ангажимент към Москов в тази програма, свел съм я на парламентарната ни група и се надявам в най-кратки срокове този закон да бъде приет”, заяви Бойко Борисов, който присъства на обиколка в специализираната онкологична болница (СБАЛО).
Премиерът и министър Москов посетиха днес онкологичната болница в София, за да се запознаят с напредъка по разширяването на лъчетерапевтичния комплекс към лечебното заведение. По проекта са предвидени закупуване, доставка и въвеждане в експлоатация на два мултимодални линейни ускорители, магнитно-резонансен томограф, компютърен томографски симулатор и др.
До цялостното завършване на сградата остава месец, каза директорът на болницата д-р Валентин Ангелов. Той посочи, че пациентите ще могат да получат комплексно лечение и на едно място да се диагностицират, оперират и да им се прави лъчетерапия и химиотерапия.
Министър Москов заяви, че за да се реализира проектът, се е минало се през много трудности и е трябвало да бъдат потушени "чисто бандитски схеми". Той добави, че в началото на декември първият пациент ще може да получи своето лечение в разширения комплекс. До момента годишно капацитетът на старите апарати за лъчетерапия в болницата е бил за около 3000 души годишно, каза министърът. С тези новите апарати тези 3000 души ще могат да бъдат лекувани в рамките на около два месеца, добави той.
По думите му към март следващата година, листата на чакащи в онкологията ще бъде ликвидирана и ще може моментната потребност на пациентите да бъде задоволявана веднага.
Петър Москов заяви, че предстои откриване на подобна апаратура в Пловдив, Плевен и Велико Търново и до края на годината ще отпадне нуждата българите да търсят такава високотехнологична и специализирана медицина в чужбина.
Премиерът заяви, че проектът е бил провален от бившия министър на здравеопазването Таня Андреева.
"Не само, че го провалиха, ако не се бяхме захванали, цялата програма от 300 млн. лв. заминаваше и трябваше от бюджета да я доплатим", заяви Борисов. Само това да сме направили заедно с колегите от Реформаторския блок, си е заслужавало, каза министър-председателят и добави, че това е конкретен случай как здравната реформа се прилага на практика.
Миналата седмица ключови промени от здравната реформа бяха отхвърлени от депутатите. Здравната комисия каза "не" на идеята на Петър Москов за сливане на болници. Министърът настояваше онко, психо и кожни диспансери да станат част от големите лечебни заведения. Именно намерението за създаването на мегаструктури в здравеопазването предизвика вълна от протести сред медиците. Въпреки фалстарта министър Москов се закани, че ще се бори до последно реформата му да бъде гласувана в пленарната зала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!