Х рамовете, молитвените домове и манастири да не плащат такса смет, предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, приети днес след гласуване и прегласуване от парламента на първо четене.
При първото гласуване измененията бяха отхвърлени, а при второто - подкрепени от 102 депутати, с 59 гласа "против" и 42 "въздържал се".
Със законопроекта се предлага и освобождаване от данък върху недвижимите имоти и с данък при придобиване на имущества на храмове, молитвени домове и манастири, които се ползват за извършване на богослужение, както и на поземлените имоти, върху които са построени.
С измененията в Закона за местните данъци се предвижда да бъдат намалени данъчните облекчения за колите с катализатори
При първото гласуване депутатите не приеха промените, но при второто, с гласовете на БСП и ДПС, промените бяха приети. Част от депутатите на ГЕРБ се въздържаха, други гласуваха против. Против промените бяха и от "Атака".
Така НС прие да отпадне сега действащият текст, че за превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50% намаление.
Причината е, че липсва възможност за доказване наличието на действащо катализаторно устройство за всеки отделен автомобил.
За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително и съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4" данъкът ще се заплаща с 30% намаление, а за съответстващите на "Евро 5" и "Евро 6" - с 50% намаление.
Председателят на Бюджетната комисия Йордан Цонев припомни, че никой не е възразил, че с отпадането на преференцията ще бъдат засегнати най-бедните и каза, че ще има предложения как да бъдат подпомогнати.
"За колите, които са на над 8 години, собствениците да плащат 50% от данъка поради бедност, поради невъзможност да си купят друга. Какво опазване на въздуха?! Тези коли просто нямат катализатори, те са с катализатори, на които им е изваден отвътре въгленът и цялото устройство. Нека търсим между първо и второ четене, това се обединихме в Комисията по бюджет и финанси, възможност да не се вдига данъка на тези хора, да не е преференция, защото не е сериозно това", заяви Цонев, цитиран от БНР.
Предвидено е от 2015 г. да отпадне възможността общините да събират такса битови отпадъци в размер, определен на база данъчната оценка на недвижимите имоти, тяхната балансова стойност или пазарната им цена.
Данъчните облекчения за млади семейства се запазват, разширява се техният обхват, прие на първо четене парламентът
Със 108 гласа "за", 1 "против" и 47 въздържали се депутатите одобриха изменения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Предвижда се промените да влязат в сила от 1 януари 2014 г.
С измененията се предоставя възможност данъчното облекчение за млади семейства да се ползва и от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава-членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Предложението за разширяване обхвата на данъчното облекчение за млади семейства е свързано с открита процедура по нарушение на правото на Европейския съюз от Европейската комисия.
Според ЕК данъчното облекчение за млади семейства създава преференциално данъчно третиране на доходите, придобити от местни за България физически лица, спрямо такива, които, въпреки че получават по-голяма част от доходите си в България, са установени за данъчни цели в друга държава - членка на ЕС, се посочва в мотивите към законопроекта.
Корнелия Нинова (Коалиция за България) посочи, че първоначално предложението на Министерството на финансите е било да отпадне въобще облекчението за млади семейства. Сега се предлага това облекчение да бъде въведено на равноправна основа и за млади семейства на европейски граждани. Нинова каза, че левицата ще направи предложение между първо и второ четене данък "Лихва" догодина да бъде намален от 10 на 8% и пропорционално да бъде намаляван, като до края на мандата бъде напълно премахнат.
Гинче Караминова от ГЕРБ отбеляза, че ГЕРБ ще подкрепят законопроекта като цяло, но също имат предложения, които ще направят между първо и второ четене. Колежката й Светлана Ангелова упрекна управляващите, че въвеждането на семейното подоходно облагане го няма в тези изменения, липсвало и въвеждането на необлагаем минимум.
Това поставя въпроса изпълними ли са социалните обещания на БСП, коментира Ангелова. Четете коректно предизборната програма на БСП, там пише въвеждане на семейно подоходно облагане през втората половина на мандата, репликира я Корнелия Нинова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!