Преференциално избраните депутати в 43-тото Народното събрание излязоха днес с декларация против изключването от парламентарната група на ДПС на преференциално избраните Муса Палев и Гюнай Хюсмен. Според документа това е лош сигнал за демокрацията в българското общество.
"Тяхното единствено прегрешение е, че са изпълнили желанието на избирателите, които са ги посочили лично за техни представители в парламента. Тези двама колеги по никакъв начин не са нарушили законите в страната, нито са компрометирали или работили против партията си", се отбелязва в документа.
Под него са се подписали Георги Кадиев, Мартин Димитров, Борислав Миланов, Димитър Димитров и Манол Генов.
"Народните представители трябва да бъдат съдени по своята работа в Народното събрание и извън него и трябва да бъдат насърчавани активните кандидати за народни представители, които защитават интереса на обществото и на своите избиратели", се посочва още в декларацията.
Според петимата преференциално избрани депутати, подписали документа, колегите им Палев и Хюсмен са наказани, въпреки че са донесли допълнителни гласове за партията си и не са нарушили никакви закони. Този акт може да се определи като пример за подмяна на вота, заявяват в декларацията си Димитров, Кадиев и компания. Според тях избирателите на ДПС отчетливо са гласували за Пален и Хюсмен, които получават между 15-18% персонална подкрепа в Благоевградска и Разградска област. "Преференциалният вот е именно начин гражданите да дадат пряка оценка на своите избраници и затова трябва да бъде насърчаван, а не наказван", пише в декларацията.
396 кандидати от парламентарно представените партии преминаха 7% бариера и доведоха до реални размествания в листите, в резултат на което 13 народни представители положиха клетва именно благодарение на преференцията. За 4 месеца между европейските избори и изборите за парламент броят на гласувалите преференциално се е удвоил, с което хората ясно показват, че вече очакват, искат и търсят наличието на тази опция за гласуване, твърдят преференциално избраните депутати в 43-тото НС.
Според тях обществото не би приело стъпки по посока на отнемане или обезсилване на преференциалния елемент, а всеки опит в тази посока би бил наказан с още по-високи нива на отдръпване от политическия живот.
Подписалите декларацията не се съгласяват с аргумента на ДПС, че 7% бариера за преференция е прекалено малка. "Доверието вече не е абстрактно понятие, а тежест, с която се натоварва всеки кандидат за избираем пост", твърдят те. "Призоваваме ДПС да преосмисли действията си и да не заличава правото на избирателите да посочват личностите, които искат да ги представляват редом с политическите сили в българския парламент", завършва декларацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!