О бщо 130 народни представители подкрепиха на първо четене законопроекта за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, станал известен като Антикорупционния закон на Кунева. Против гласуваха 28 депутати, а 13 се въздържаха.
След повече от тричасова дискусия законопроектът бе подкрепен от всички парламентарни групи с изключение на БСП, АБВ и Атака. През септември миналата година той бе отхвърлен от парламента още на първо четене.
„Тотална смесица на несъвместими правни постулати и всичко това с нова опаковка с панделка с надпис „реформа в борбата с корупция“, представени ни като нова панацея”, коментира Ферихан Ахмедова от ДПС.
От БСП заподозряха опит за създаване на правна рамка за репресии, саморазправа и натиск срещу неудобните на властта.
Според ГЕРБ и Реформаторския блок обаче новият закон е съобразен с европейското законодателство и е много по-строг от отхвърления през миналата година вариант.
Един от най-спорните текстове касае раздаването на парични награди за информация за корупция.
Това ще става след решение на Министерския съвет по предложение на специализираното Бюро за борба с корупцията, като сумите ще се определят допълнително.
Такива средства ще могат да получават освен обикновени граждани и длъжностни лица, и разследващи журналисти, които са сигнализирали за корумпиран управник, който е бил осъден.
Разширява се значително и кръгът от лицата, заемащи публични длъжности, които ще трябва да подават имотни декларации и ще бъдат проверявани за конфликт на интереси
Към сегашния списък от президент, премиер, министри, депутати, кметове, партийни лидери, магистрати и др. се добавят шефовете на спецслужбите, главният секретар на МВР, както и директорите на областни дирекции на полицията, председателят на БАН, главните архитекти на общините, директорите от „Автомобилна администрация”, офицерите в армията, шефовете на болници, ректорите на университети.
Според председателя на парламентарната комисия за борба с корупцията Валентин Николов става въпрос за около 17 хил. души.
Къде са корените на корупцията в България
За пръв път у нас: Полицай съди зам.-главен прокурор
Всеки десети плаща под масата за здраве
„Алфа Рисърч”: За 58.6% от хората корупцията расте
Създава се нов административен орган - Национално бюро за борба с корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, който ще обедини всички антикорупционни служби - БОРКОР, Комисията за отнемане на придобитото имущество, отделът в Сметната палата, който обработва декларациите на властта.
Предвижда се още самите декларации вече да не се подават само информативно, но и да се прави анализ на данните в тях и ако се засече разминаване над 10 000 лв., да се стартира проверка за евентуално незаконно забогатяване.
В декларациите ще се вписва и информация за останалите членове на семейството или хората, с които лицето живее на семейни начала. Ще се декларират и екскурзиите в чужбина, както и колите и имотите, дори само ако се ползват и са чужда собственост.
„Между първо и второ четене няма да има забранени теми и ще обсъдим всичко. Обогатихме закона между първия и втория вариант с хипотези, които животът налага”, обясни вносителят Меглена Кунева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!