П ървата сесия на Народното събрание за 2017 г. започна предизборно. Управляващите отчетоха какво са свършили, а опозицията ги атакува с критики.
Радев: Възможно най-скоро ще назнача кабинет и ще разпусна НС
Ще има ли предсрочни избори и по каква система
Плевнелиев: Не трябва да стигаме до парламентарна криза
„Доходите на българите се увеличиха, а безработицата намалява значително. Продължихме да подобряваме успешно инфраструктурата на страната ни. Парламентарната група на ГЕРБ се оказа важен лост за осъществяване на всички законови промени и за запазване на стабилността на страната ни”, заяви председателят на групата Цветан Цветанов от трибуната на Народното събрание.
Той добави, че ГЕРБ ще отидат при избирателите с отчет за работата си и ще положат усилия, свършеното от тях да получи реален отговор в кампанията преди изборите.
„Избирателите на ГЕРБ се научиха да приемат необходимите компромиси, те свикнаха да подкрепят диалога на своята партия с други партии в името на добри консенсусни решения”, изтъкна Цветанов.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отвърна остро, като запита „живее ли днес народът ни по-добре след управлението на Бойко Борисов, нека народът отговори”.
„Това бяха две загубени години за България, две безплодни години за народа. Мнозинството беше създадено с една голяма цел-реформи и ги направи-пенсионна, здравна, образователна и съдебна, но не видяхме резултат от тях. Да се опитаме да ги оценим от гледна точка за онези, за които ги направихте. Смятате ли, че някой българин днес е по-добре, по-доволен и има по-добро здравно осигуряване, че плаща по-евтини лекарства или не плаща под масата, когато отиде в болницата? Ние не смятаме, че е така”, изтъкна Нинова.
Тя обяви че външната политика на правителството на Бойко Борисов е предателство на националния интерес, като даде за пример Ирина Бокова, СЕТА, санкциите срещу Русия, цялостната политика на послушание към Меркел по отношение на бежанците. „Народът каза не на това”, категорична е Нинова.
„Властта от самото начало беше порочно зачената и провалът беше предначертан”, присъедини се към нея в критиките към управляващите председателят на парламентарната група на ДПС Мустафа Карадайъ.
„В това Народно събрание има поне 150 народни представители, готови да съставят аритметично мнозинство и да излъчат кабинет. Тогава защо се разпуска парламентът”, запита Карадайъ и посочи отговора - липса на сходство в управленските програми на партиите, формиращи мнозинство и отсъствието на обща ценностна платформа.
„Днес популистите са във възход и се опитват да убедят, че всички блага на ЕС са в основата на проблемите. Реформаторският блок е сигурен, че кризата и трудностите трябва да послужат, да се осмелим за по-солидарна, по-консолидирана Европа“, заяви пък депутатът Антони Тренчев в декларация от името на Реформаторите.
След встъпителните слова за началото на тази парламентарна година, народните представители приеха на първо четене промени в Наказателния кодекс, с които лице, което набира, транспортира, укрива, приема отделни лица или групи от хора и ги преведе през границата на страната се наказва с лишаване от свобода от 5 до 12 години и глоба от 15 до 20 хил. лева. „За“ гласуваха 117 народни депутати, 4 бяха „против“, а двама се въздържаха.
После, по искане на народният представител от ДПС Четин Казак, депутатите отложиха разискванията по проекторешението за референдума с 99 срещу 76 гласа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!