Управлението на съдебната система е в криза и това генерира обществено напрежение, се посочва в официално съобщение на Министерството на правосъдието.
В съобщението никъде не е назован Висшият съдебен съвет (ВСС), но според Закона за съдебната власт това е органът, който "представлява съдебната власт и осигурява нейната независимост, определя състава и организацията на работа на съдебната власт и осъществява управление на дейността".
Също според закона министърът на правосъдието организира и ръководи провеждането на заседанията на ВСС.
От Министерството на правосъдието посочват, че министърът на правосъдието Маргарита Попова и Общественият съвет към кабинета й на заседание днес са решили да започнат консултации за конкретни законодателни и конституционни промени.
Попова е поискала обсъждане на конкретни предложения за преформулиране на конституционния модел на устройството и управлението на съдебната система.
Инициативата за свикване на съвета е била свързана с необходимостта от формулиране на ясна цел с пакет от мерки, които своевременно да отговорят на обществените очаквания за защита на върховенството на закон, се посочва в съобщението.
С пакета от мерки се цели формиране на отговорно и ефективно управление на съдебната система.
Общественият съвет е призовал и подкрепил министъра на правосъдието след приключване на консултациите предложените мерки да бъдат внесени за обсъждане в Министерския съвет и в Народното събрание.
В срещата на Обществения съвет днес са участвали председателят на Съюза на юристите Владислав Славов, Нели Куцкова от Съюза на съдиите, Иванка Иванова от института "Отворено общество", Йонко Грозев от Центъра за либерални стратегии, Диана Ковачева от Трансперънси интърнешънъл - България, представители на други неправителствени организации и на Европейската комисия.
Миналата седмица в отворено писмо Съюзът на съдиите в България (ССБ) призова членовете на Висшия съдебен съвет да подадат оставки и да бъде избран нов състав заради "безпрецедентната криза на общественото доверие". От ССБ обясниха, че няма конституционен механизъм за отзоваване на членовете на ВСС, а в изявления членове на ВСС заявиха, че няма механизъм за колбективна оставка.
В края на миналата седмица сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" (bivol.bg), Българският хелзинкски комитет (bghelsinki.org) и блогъри подеха в интернет кампания за персонализирани есемес призиви към членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се оттеглят.
Днес от ДСБ заявиха, че ВСС е провален и единственият изход е неговите членове да се оттеглят.
Партията няма да предлага свои номинации за попълване на овакантените места във ВСС, защото процесът, който тече в него е грозен и не виждаме смисъл, заяви на пресконференция зам.-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова.
От тъмносинята централа поискаха ГЕРБ и политическите сили да реагират в посока на спешни промени, които да доведат до независима съдебна власт. Съдебната власт, подчерта Михайлова, трябва да раздава справедливост, а не да ни компрометира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!