Не мисля, че трябва да се говори за свобода на медиите, а за регулация на медиите. Несъмнено в разпоредбите за регулация на медиите в България има някои пропуски, заяви в интервю за БГНЕС посланикът на Франция у нас Н. Пр. Филип Отие.
"Например не познаваме собствениците на вестниците. Във Франция и в страните партньорки от ЕС, когато един журналист получава пари, за да пише статия по даден въпрос, трябва да става ясно, че тази статия е рекламна, в България това не е така.
Има какво още да подобрите в областта на регулацията и този напредък трябва да бъде постигнат. Това може да стане както чрез повече закони, така и чрез регулация между самите медии. Нуждаете се от намеса на държавната власт във всички области. Саморегулацията не е достатъчна. Тя работи, необходима е, но не е достатъчна", смята посланикът.
За икономическите отношения между Франция и България той изтъкна, че у нас са представени стотина френски компании, както и много, които изнасят тук. "Тези стотина френски компании осигуряват около 10 000 работни места, така че отношенията ни се развиват. Френските инвестиции продължават да идват в страната. Последната беше първият хотел от веригата "Новотел", който отвори врати на 1 декември.
Бях в "Карфур", компания, която отваря свои магазини година след година. Като цяло икономическото присъствие на Франция и по-общо икономическите контакти между нашите две страни все още не са на висотата, на която бихме искали да бъдат както от българска, така и от френска страна", заяви посланик Отие.
Относно имиджа на България във Франция той заяви, че проблемът му от професионална гледна точка е, че България е малко позната на сънародниците му. "Причините без съмнение са исторически, защото езиците ни са много различни, българският не е много лесен за научаване от един французин. И вие имате една съседна страна – Румъния, която говори романски език, много лесен за научаване за нас, поради което през 19-и век французите познаваха по-добре Румъния, отколкото България.
Част от моята работа е именно да популяризирам България във Франция и това е причината да полагаме големи усилия в културната област. Например през пролетта на 2014 г. ще имаме изложба за България в Лувъра и много се надявам чрез нея да успеем да създадем движение в полза на вашата страна в моята страна", посочи френският посланик.
Той е съгласен с мнението на френския президент Франсоа Оланд, че Европа е на път да излезе от кризата с постигането на споразумение по единния банков надзор. "Мисля, че президентът Оланд е прав, че икономическата криза в еврозоната е на път да бъде преодоляна.
Не смятам, че това е изненада, защото цялата история на европейския проект от Римския договор през 1957 г. е история на преодоляване на кризи. Европа винаги е постигала напредък, преодолявайки своите кризи. Европа е като велосипед – за да е стабилен, трябва да върви напред и напредвайки, се държи в стабилно положение. Мисля, че президентът Оланд има право, на път сме да излезем от кризата. Но трябва да работим още, защото това не е нещо гарантирано. При всички положения обаче вървим в правилната посока", категоричен е френският посланик.
"Кризата променя, това е принцип на всяка криза. След кризата Европа ще бъде различна, тя ще бъде променена. Ще има повече Европа, която ще бъде по-интегрирана, а това означава две неща.
На първо място по-дисциплинирана Европа,впрочем тук България показва правилния път в областта на дисциплината в публичните финанси, но също и по-солидарна Европа. Необходими са и двете неща.
Колкото до мястото на България, тя е част от ЕС и доколкото знам ще продължи да бъде част от него, докато българите искат това, т.е., струва ми се, окончателно", завърши посланик Отие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!