Посланиците на Великобритания, САЩ и Франция заявиха, че прозрачността при избора на нови членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) е ключова за съдебната реформа у нас.
Дипломатите се срещнаха с членовете на парламентарната правна комисия, които днес провериха документите за допустимост на кандидатите от квотата на НС.
Посланикът на Великобритания Джонатан Алън каза пред журналисти, че е много важно кандидатите да отговорят на всички въпроси на депутатите, медиите и неправителствените организации.
По думите му трябва да се знае кои са бъдещите членове на ВСС, защо искат тази работа и какво ще направят, след като бъдат избрани.
Джеймс Уорлик, посланик на САЩ, заяви, че за България през следващите седмици няма по-важен въпрос от този за избора на членове на ВСС.
Той посочи, че в миналото този избор се е провеждал тихо и при затворени врати, но тази година той ще се състои открито и в условията на прозрачност.
По-думите му изборите са много важна стъпка, за да се върне доверието в съдебната система.
Посланик Уорлик добави, че посланиците ще осигурят необходимата помощ, за да се състои честна и прозрачна процедура.
Посланикът на Франция Филип Отие каза, че борбата с корупцията и организираната престъпност са съществени за реформата на съдебната система.
Ние оценяваме усилията на България в това отношение и смятаме, че изборът на ВСС е една основна стъпка в продължение на реформата в съдебната система, каза Филип Отие.
Председателят на правната комисия на парламента Искра Фидосова гарантира, че членовете на комисията ще зададат всички постъпили въпроси към кандидатите при условие, че не уронват престижа им.
Тя добави, че през следващите си заседания комисията ще подготви в детайли въпросите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!