Искам да поздравя откровено българския парламент и правителството, защото те са приели изключително важно законодателство от гледна точка на ЕС.
Това каза пред БНТ посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън в коментар за приетия миналата седмица закон за конфискацията на незаконно придобито имущество.
По думите му има механизми, които да пречат на евентуална злоупотреба със закона и затова няма основания за подобни притеснения.
Тези закони нямаше да се прилагат в цяла Европа, ако с тях се злоупотребяваше, добави Алън.
При нас във Великобритания, където също има такъв закон, основният проблем отначало бе, че не е достатъчно строг, посочи Алън.
По думите му с прилагането на закона властите в Обединеното Кралство са се убедили, че престъпниците не се притесняват да влязат в затвора, а се притесняват да не им вземат парите.
Хората трябва да осъзнаят, че този закон ги защитава, заяви американският посланик Джеймс Уорлик.
Има си съдебна процедура за отнемането на имущество, в САЩ сме убедени, че тази процедура е адекватна и че тя не нарушава правата на хората, каза той.
По думите му обаче този закон няма да реши всички проблеми на България. Той е важен инструмент, но с него не свършва борбата с организираната престъпност, смята Уорлик.
Посланикът на Дания у нас Каре Янсон също заяви, че приемането на закона е важна стъпка за България в борбата с престъпността.
Когато преди пет години България се присъедини към ЕС, то беше при определени условия, посочи Янсон. Едно от тях беше да се бори с организираната престъпност и приемането на този закон е отчетлив напредък в това отношение, добави той.
Германският посланик у нас Матиас Хьопфнер също поздрави правителството за приемането на закона.
Той отбеляза, че прилагането му ще е безкрайно зависимо от Комисията за конфискацията и е много важно законът да се прилага коректно.
По думите му обаче е очевидно, че законът не е насочен към обикновените граждани. "Аз лично съм оптимист и смятам, че този закон ще бъде безкрайно полезен", добави посланик Хьопфнер. Целта на закона за конфискацията е да се бори със сериозните нарушители, добави той.
По думите му оценка за коректното прилагане на закона ще бъдат осъдителните присъди след това.
Според посланика на Франция у нас Филип Отие този закон е крачка в правилната посока за България, но не е единствената мярка.
Според посланик Карел ван Кестерен от Холандия законът е ключов за борбата с корупцията. Той подкрепи казаното от колегите си и добави, че е важно да се види как ще се прилага законът.
"Надявам се, че гражданската общество също ще приеме своята роля и да наблюдава какво върши комисията", добави Кестерен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!