Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков е освободил главния изпълнителен директор на "Български пощи" ЕАД Милен Керемедчиев.
От пресцентъра на министерството са обяснили за "Дневник", че прекратяването на договора му е по взаимно съгласие.
За изданието Керемдчиев, който беше назначен на този пост през ноември миналата година, заяви, че "няма абсолютно никаква драма и напрежение" в раздялата му с Министерството на транспорта, което е мажоритарен собственик на "Български пощи".
След 9 години в държавната администрация реших, че е време да поема към частния бизнес, откъдето имам предложения за работа, казал още Керемедчиев.
"Дневник" отбелязва, че най-спряганият за поста е Деян Дънешки - началник на Изпълнителната агенция "Електронна съобщителна мрежа и информационни системи".
Дънешки е добре познат в ИТ бизнеса. Той е управител на "Грамма Нет Ис" - дружеството, създадено след сливането на "Нет Ис" с "Грамма системс".
Парламентът избра днес тримата нови членове на Комисията за регулиране на съобщенията - Никола Колев, който стана и зам.-председател на регулатора, Константин Тилев и Ирина Романска.
Те ще заменят в регулаторния орган Петър Рендов, Тодор Костурски и Валентин Хараламбов, чийто мандат изтече.
Постовете си в комисията запазват председателят Веселин Божков, чийто мандат е до края на 2012 г., и Десислава Преображенска, която бе назначена от президента.
Съставът на регулатора неотдавна беше намален от 9 до 5 членове.
Никола Колев е бил редактор в програма "Христо Ботев на БНР.
Константин Тилев също е работил в БНР и е сред създателите и първи водещи на нощния блок на програма "Хоризонт". По-късно е основател на първото частно радио в България. В момента е общински съветник от ГЕРБ.
Доц. Ирина Романска работи в катедра "Компютърни системи" в Техническия университет.
По време на дискусията по избора съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че регулаторът трябва да е независим, а това не може да стане, ако и тримата предложени са кандидати на ГЕРБ.
Димитров посочи, че единият от кандидатите не само, че не е независим, а е бил и в бившата Държавна сигурност, и то агент от Шесто управление.
Миналата година Константин Тилев бе огласен като сътрудник на бившата ДС при проверката на собственици на частни електронни медии и водещи на популярни радио- и тв предавания.
Синята коалиция не може да подкрепи бивш агент на ДС за член на КРС, заяви Димитров и предложи от името на коалицията за поста Иван Симеонов - млад човек, мениджър с дългогодишен международен опит в областта на телекомуникациите и новите технологии, по думите на лидера на СДС.
От "Коалиция за България" също заявиха, че не подкрепят предложеното проекторешение за новите членове на КРС и обвиниха ГЕРБ в политическа чистка, тъй като от президентската квота в състава на комисията оставал само един човек.
Иван Вълков от ГЕРБ - един от вносителите на проекторешението за кандидатурите за КРС, каза, че изборът е напълно легитимен и е имало достатъчно време всички парламентарни групи да направят своите предложения за членове на КРС.
Вълков припомни, че в края на мандата си предишният парламент е увеличил състава на КРС, а сега просто се възстановява работещият модел отпреди това, който е бил от пет души.
Вълков заяви, че всички предложени кандидатури отговарят на изискванията на закона за електронните съобщения, съгласно който членовете на КРС могат да имат образование не само в сферата на съобщенията и информационните технологии, но и в областта на медиите и правото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!