До края на април се удължава срокът за подаване на декларации за конфликт на интереси от лица, заемащи публични длъжности, реши Народното събрание като прие на второ четене промените в Закона за предотвратяване и разкриване на конфликта на интереси.
Измененията влизат в сила със задна дата, от вчера, 31 март.
Лице, заемащо публична длъжност, което досега не е подало декларация за конфликт на интереси, ще трябва да я подаде в едномесечен срок от влизането на промените в сила. Лице, което вече е подало декларация, може да я оттегли и да подаде нова в рамките на този едномесечен срок.
Лице, заемащо публична длъжност, ще декларира не само консултантски договори, а и договори с лица, които извършват дейност в области, свързани с вземаните от него решения в кръга на неговите правомощия или задължения по служба, решиха депутатите.
Това предложение направи Татяна Дончева от БСП и то беше подкрепено единодушно със 104 гласа "за". Дончева отбеляза, че лице на публична длъжност може да се облагодетелства не само от консултантски договори. Ако пропуснем думата "консултантски", ще бъдем най-близо до идеята на законодателя и на Европейската комисия, посочи тя.
На висшите чиновници ще се отнема само възнаграждението, получено от правоотношение или действия, довели до конфликт на интереси, решиха депутатите.
Една от сериозните критики на Брюксел беше свързана с опитите на депутатите да ограничат кръга на договорните отношения, за които публичните длъжности трябва да обявят конликт на интереси.
С промените в закона, инициирани от Дончева, политиците и държавните служители трябваше да декларират само консултански договори "с лица, които извършват действия в области, свързани със вземаните от лицето решения".
Предложението свива обхвата на закона, консултантските услуги не са единствените взаимоотношения, които могат да са несъвместиви с официалните задължения на лицето, заяви в писмо да министър Гергана Паси генералният секретар на Европейската комисия Катрин Дей.
Днес Дончева предложи парламентът да се съобрази с Еврокомисия и публичните лица да декларират всякакви договори, не само консултантските. "Това е голямото притеснение на Европейската комисия", заяви Дончева, която преди не искаше да чуе за критиките от Брюксел.
"Закон за узаконяване конфликта на интереси"
- така депутатът от НДСВ Олимпи Кътев, нарече приетите днес промени. Кътев, който е председател на подкомисията по разкриване и предотвратяване на конфликта на интереси в Народното събрание, напомни, че очакванията към този закон са били големи, но ,едица сегашни народни представители са го направили „недействащ и отложен във времето".
Според информация на Кътев досега са подали декларации по закона 353 души на публични длъжности, в т.ч президента, вицепрезидента и др.. В парламента декларации не са подали 48 депутати: 21 от Коалиция за България, 15 от ДПС, 7 от Атака-7, четирима независими и един от ОДС.
Не желаят да се подчинят на закона народни представители като Ахмед Доган, Волен Сидеров, Румен Овчаров, Любен Корнезов, Юнал Лютфи, Татяна Дончева, Христо Бисеров, Касим Дал и др., посочи Кътев.
Според него е любопитно, че директорът на Агенцията по финансов надзор Ралица Агайн и председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков, също не са подали декларации.
Олимпи Кътев ще се съветва с добри юристи и се заканва да уведоми Върховния административен съд за налагане на санкции за тези, които не са подали декларации.
Предстои да бъде избрана постоянно действаща комисия по разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси, с гаранции за следващия парламент, защото Кътев е убеден, че в сегашното Народно събрание тя няма да действа.
Европейската комисия би искала да види,
че дефиницията за конфликт на интереси в България е достатъчно широка, за да покрие конфликта на интереси, свързан както с икономически интереси, така и с политическа принадлежност, заяви снощи говорителят на комисията Марк Грей.
Очевидно е, че само българските власти решават какво точно трябва да включват законопроектите, които се обсъждат. В същото време българските власти поискаха от Европейската комисия да коментира проектите за поправки към закона за конфликт на
интереси. Изпратихме нашите коментари на министъра по европейските въпроси. Една част бяха от по-общ характер, друга включваше по-конкретни бележки, каза той за БТА.
Преценявайки тези поправки от гледна точка на европейските закони и правила, Европейската комисия би искала да види, че дефиницията за конфликт на интереси в закона е достатъчно широка, за да покрие конфликта на интереси, свързан както с
икономическите интереси, така и с политическата принадлежност, изтъкна Марк Грей.
Според него важно е също "семейните връзки да бъдат покрити по подробен и изчерпателен начин и да виждаме ефективно прилагане, така че инспекциите да са достатъчно детайлизирани".
Марк Грей направи уговорката, че тази оценка се базира на проектите за поправки към закона за конфликт на интереси.
Европейската комисия ще огласи официалната си позиция, когато поправките бъдат приети и приложени на практика, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!