Законът за конфискация на незаконното имущество е готов, очаквам бележки, критики и съгласуване, след това внасяне в Министерския съвет.
Това заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова пред БНТ.
Философията на законопроекта за отнемане на незаконното имущество е гражданската конфискация, която трябва да бъде разделена от наказателната конфискация, заяви министър Попова.
Тя почива на основата, че всяко неоснователно придобито имущество от държавата се отнема. Това е един инструмент, който представлява най-мощното оръжие за това незаконно придобито богатство, каза Попова. Според нея това е закон в защита на хората, които спазват закона.
Държавата не е в състояние да се справи по друг начин,
каза тя. По думите й честните, спазващи закона хора могат да са спокойни – няма да се отнема имущество по анонимни сигнали. Комисията "Кушлев" не може да отнема имущество, тя само ще проверява.
След това се отива към съда на три инстанции, където да се докаже, че имуществото е придобито по престъпен начин, заяви Попова.
Законът може да размести пластовете в България – като голяма част от това, което е придобито по незаконен начин ще трябва да се върне и това е най-мощното оръжие на държавата.
Попова още веднъж подчерта, че гражданската конфискация няма нищо общо с наказателната конфискация и по това е имало дебат с експертите на Венецианската комисия.
При гражданската конфискация не се преследва лицето, преследва се произходът на имуществото – и ако се окаже придобито от престъпна дейност, тогава трябва да се върне.
Няма презумпция за невиновност, тя се отнася до наказателното производство,
отбеляза Попова и посочи, че някои критики стимулират страховете на хората.
Само тези, които са нарушили закона трябва да се страхуват. Ще се отнема имущество на хора с нарушения, на които има повдигнати обвинения, генериращи имотна облага.
Работим с актове на държавни институции, така че комисията "Кушлев" не може да се занимава с донесения на съседи, каза Маргарита Попова.
Конфискуваното имущество ще се насочва към социални дейности и към издръжка на самата комисия, отбеляза тя.
Още когато беше публикуван, проектозаконът "Кушлев" предизвика атаки от правозащитници и юристи, според които той крие заплахи за правата на гражданите.
Според Михаил Екимджиев, председател на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, законът е дебалансиран и някои текстове в него противоречат на конституцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!