Народното събрание ратифицира подписаното през 2008 г. Споразумение за асоцииране и стабилизиране между Европейския съюз и Сърбия. До момента само Испания и Малта са ратифицирали споразумението.
Това споразумение е крехък мост на Сърбия към ЕС, заяви министърът на външните работи Николай Младенов и призова депутатите да го подкрепят с консенсус.
"С влизането в сила на споразумението се дописва една страница след десетгодишната история на преход от свалянето на режима на Свободан Милошевич. За тези години Сърбия постигна значителен напредък в реформите и започна да изгражда дух по критерии и ценности, които всички споделяме", посочи външният министър.
За да предотвратим разочарованието, песимизма и недоверието, България трябва да даде ясен сигнал, че всички наши съседи на Западните Балкани ще бъдат част от ЕС, когато изпълнят условията за членство, каза още Младенов пред депутатите.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че не е логично България да подкрепя изцяло и без забележки евроинтеграцията на Сърбия. Той предложи в споразумението да се включи редакционна бележка за спазването на правата на българското малцинство в Сърбия. По думите му, гражданите в Сърбия с българско самосъзнание са дискриминирани.
Меглена Плугчиева заяви подкрепата на "Коалиция за България" към споразумението, което, по думите й, "отваря голям европейски шанс за Сърбия и перспективи за двустранните ни отношения".
Плугчиева разкритикува "националистическия маниер", с който подхожда лидерът на "Атака".
Нека не издигаме бариери, а да махаме граници, призова Моника Панайотова от ГЕРБ.
Юнал Лютфи от ДПС, отбеляза, че не е безразлично за България по какъв път ще поеме Сърбия. Ще подкрепим с удоволствие споразумението, каза той.
Само евроинтегрирането на сърбите може да гарантира правата на българите в Западните покрайнини и сигурността във взаимоотношенията ни със Сърбия, каза Асен Агов от Синята коалиция.
Той отбеляза, че не трябва да бъде подминаван въпросът за Косово, чиято независимост Сърбия заявява, че няма да подкрепи. Това, по думите му, създава "база за несигурност край българската граница".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!