Вч чки разплащания по сделки с отпадъци от черни и цветни метали вече ще се извършват по безкасов път, реши парламентарната комисия по околна среда.
Депутатите в комисията днес приеха текста на чл. 38, ал. 4 в предложения от правителството Законопроект за управление на отпадъците. Различни предложения имаше за сумата, над която да се извършват безкасови плащания и този текст предизвика дълги дискусии.
Депутатите от БСП Петър Курумбашев и Румен Такоров искаха така да се плащат сделките над 500 лв., а Георги Божинов и Борислав Стоянов твърдяха, че това трябва да става, когато металите са на стойност над две минимални работни заплати. Бившият министър Джевдет Чакъров имаше идея това да става при сделки за над 15 000 лв.
Курумбашев дори реши да припомни на колегите си, че именно по време на сухия режим в САЩ, печалбите на производителите на спиртни напитки били най-големи. "С този текст ще създадем и фирми в черния сектор. Въвеждайки изключително тежки ограничения, рискуваме да разцепим бизнеса на изцяло бял и изцяло черен", заяви той.
"Сега има хора, които нямат лични карти, а вие искате от тях да имат кредитни карти", обърна се той към членовете на комисията. Но не обясни защо именно хората без лични карти трябва да търгуват с метали.
Синият депутат Лъчезар Тошев се обяви категорично за строг режим на плащане. Той и други депутати напомниха, че хората не могат повече да търпят всекидневните кражби и после продажби без какъвто и да е контрол на кабели и съоръжения.
Депутатите решиха и предаването на кабели и електропроводници, елементи
на електронната съобщителна инфраструктура, елементи и части от
подвижния железопътен състав, железния път, всякакви елементи и части от
пътната инфраструктура, като пътни знаци, мантинели, метални капаци от
шахти, части от уличното осветление или воднонапоителни системи и
съоръжения, както и на металосъдържащи паметници или части, или елементи
от тях да се извършва само при наличие на сертификат за произход.
Физическите лица ще могат да предават отпадъци от черни и цветни метали
само с битов характер, ако имат декларация за произход. Ще трябва да
правят това безвъзмездно и само на специални площадки или чрез кампании,
организирани от кметовете на общините.
Лицата, които търгуват с черни и цветни метали ще са длъжни да осигурят
на всяка площадка 24-часово видео наблюдение и да съхраняват записите в
продължение на една година.
Депутатите обаче отложиха обсъждането на един от най-важните текстове: "Дейностите с отпадъци от черни и цветни метали, отпадъци от метални опаковки, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, негодни за употреба батерии и акумулатори и излезли от употреба МПС се извършват само на площадки, разположени на територии, за които съгласно общ устройствен план са допустими производствени и складови дейности, на пристанища за обществен транспорт с национално и регионално значение и на обекти на железопътната инфраструктура със стопанско предназначение".
Причината за отлагането е, че депутатите не бяха запознати с решение на Конституционния съд от вчера, което на практика обявява за противоконституционен подобен текст в сега действащия Закон за управление на отпадъците.
Подготвят по-строг режим за търговия с метали
В парламентарната Комиия по околната среда бе напомнено, че хората не могат повече да търпят всекидневните кражби и после продажби без какъвто и да е контрол на кабели и съоръжения
22 март 2012, 19:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!