Народното събрание прие на второ четене текстове в законопроекта за предучилищното и училищното образование, с които детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие получават по-голяма автономия.
Те ще могат да определят свои политики за развитието си в съответствие със законите на страната.
Детските градини и училищата вече имат право да избират организацията, методите и средствата на обучение за осигуряване на качествено образование; да определят свои символи и ритуали в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци.
Формулировката за националната идентичност и култура предизвика протести на депутатите от ДПС.
Лидерът на партията Лютви Местан попита дали етническото, религиозното и културното многообразие са неразделна част от българската култура и добави, че отговорът "не" означава, че националната идентичност се свежда до етническата идентичност на мнозинството.
Това означава, че вие "стоите в логиката на възродителния процес", обърна се той към депутатите. Според него националната идентичност е синтез на етническото, културното и религиозно многообразие.
Спор между "Атака" и ДПС предизвика предложението на депутатите от ДПС Алиосман Имамов и Хамид Хамид при определянето на своите имена, символи, ритуали, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци учебните заведения да се съобразяват с принципите, посочени в раздел "втори" на закона.
Според Павел Шопов от "Атака" ако "мине" предложението, утре децата в детски градини и училища в смесените региони ще са със "забрадки и шалвари".
Председателят на ДПС Лютви Местан отхвърли тези предположения на "Атака" като неоснователни. По думите му предложението на Имамов и Хамид цели да не се демонстрира идеология или религиозна идентичност чрез символите на едно училище.
Парламентът отхвърли предложението на депутатите от ДПС. Още едно предложение на народните представители Имамов и Хамид предизвика дискусия между ДПС и "Атака".
Двамата депутати предлагаха към текста в чл. 30 на закона - "името на училището трябва да е обществено приемливо", да се добави - "и е в съответствие със светския и деполитизирания характер на образованието".
Според Павел Шопов това предложение е насочено срещу известни личности като Кирил и Методий, Климент Охридски, а Алиосман Имамов заяви, че техният текст не е срещу историческите личности на държавата, а срещу поставянето на имена на религиозни водачи.Това предложение на ДПС също беше отхвърлено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!