К ак са изтекли поредните уличаващи списъци, този път с гости на скандалния банкер Цветан Василев в КТБ, и как хора като депутата от ДПС Йордан Цонев, чието име се среща в тях, имат моралното право да разследват фалита на банката, в която са ходили многократно с неясна цел?
Това пита внесено днес от Протестна мрежа в деловодството на парламента писмо, което са подписали 46 граждани.
Негов получател е комисията за разследване на обстоятелствата около фалита на КТБ, чийто член е Цонев, и тя ще трябва да се произнесе по казуса.
Именно публичните признания за множеството срещи между банкера и депутата са конкретният повод да бъде поискано отстраняването му от нея, въпреки че според Цонев двамата с Василев са обсъждали само въпроси, свързани със законопроекти и законодателството в банковата сфера.
Макар да няма формално нарушение на закона, в случая става дума най-малкото за крещящо противоречие с правилата на морала, което руши доверието в институциите и в държавността, смятат обаче от ПМ.
"Последното обстоятелство внася сериозни съмнения за
обективността на работата му в анкетната комисия
Множеството лични контакти между двамата, макар посочвани като служебни... са индикация за това, че е възможно последният да не е безпристрастен в работата си по казуса КТБ".
Считаме, че това би внесло съмнения в обективността на работата на цялата анкетна комисия, заради участието в нея на човек, който до вчера е обсъждал законите с този, чиято банка днес проверява. (...) При това положение обществото не би повярвало на резултатите от работата на анкетната комисия, дори и самите те да са обективни", се казва в писмото.
Йордан Цонев е и съвносител на закони с друг спряган за замесен в казуса – депутата от ДПС Делян Пеевски.
От ПМ настояват също така комисията да изиска въпросните присъствени тетрадки от прокуратурата, тъй като предполагат, че именно там се намират оригиналите на изтеклите в медиите фотокопия.
Те призовават тя да ги проучи, след което да запознае и обществото
с пълното им съдържание, за да се прекратят политическите опити списъците да се използват избирателно и манипулативно, подобно на други "тефтерчета" (тефтерчето на бившия председател на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов - бел.ред).
Истински ли са страниците от тетрадката, цялата тетрадка ли е това и кои са заличените имена в нея, търси отговор ПМ.
"България се превърна в "държавата на тефтерчетата". Считаме, че е недопустимо държавата да се "управлява" посредством портиерски тефтери, с оглед на което настояваме истината да бъде обявена публично", се заключава в писмото.
Ето и пълния текст на писмото, внесено в парламента и подписано от 46 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!