Т ри дни след като получихме в президенството документите за Изборния кодекс аз положих подписа си и наложих вето и оттук нататък процедурата вече минава обратно в парламента. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти в Пловдив.
Той уточни, че това е вето по определени текстове, което по думите му е един коректен подход на държавния глава. Посочили сме много точно и ясно кои текстове, кои са нашите аргументи, каза президентът и на първо място посочи, че се
отнемат президентски правомощия от гледна точка на назначаването на членовете на ЦИК.
Декларира се желание за висок професионален ценз за тях, а в същото време ние не виждаме никакви изисквания, които да са интегрирани в този закон, посочи Плевнелиев. Държавният глава определи като
голяма грешка отпадането дори на експерименталното провеждане на електронен вот.
Българите са в интернет, те са въоръжени със смартфони, те знаят, те могат и ние сме длъжни да им дадем адекватно решение, мотивира се той.
Плевнелиев изрази недоволство и от тези разпоредби в закона, които по думите му не дават достатъчна възможност на гражданите да подреждат хората в съответните листи.
"Гражданите много ясно казаха, че искат мажоритарност, искат да видят повече личности, които могат да застанат на най-високата трибуна на българския парламент и да кажат нещо смислено, да работят за това нацията да намери своя пример и своето достойно представителство", каза държавният глава и допълни, че в тази посока може да се подобри.
Той не отрече обаче, че в този изборен кодекс има и подобрения. Аз спазих обещанието си - посочих проблемите, наложих вето с аргументи и много ясно посочих, кои тестове да бъдат подобрени, завърши Росен Плевнелиев.
Той беше в Пловдив по повод представянето на книгата за президента Петър Стоянов /1997 - 2002/ "Хроника на един президентски мандат" с автор Димитър Райчев.
„Според мен това е вето заради самото вето, с доста беззъби и слаби мотиви".
Така зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова определи наложеното президентско вето. По думите й президентът се опитва да пречи и на провеждане на евроизборите по новите изборни правила, и „да се постави в услуга на партията, която го е направила президент".
„Категорично този кодекс е много по-добър от предишния. Казаха това и най-върлите му критици. Сериозни аргументи срещу кодекса и за ветото трудно могат да бъдат извадени. Има една част от ветото, която е посветена на преференцията. Но тя не се отнася до предстоящите евроизбори", обясни Манолова пред БНТ.
Турският външен министър призова за равноправно третиране на всички граждани в България. В интервю за Би Ти Ви по време на посещението си у нас Ахмет Давутоглу заяви, че на турския език трябва да се гледа като на „автентичен", а предизборната агитацията на турски е „естествено право".
Давутоглу е автор на доктрината за нова турска външна политика, която някои определят като „неоосманизъм". Tой отрече воденето на експанзионистична политика в региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!