Н а предстоящата среща на върха на НАТО, която ще се проведе в началото на септември в Уелс България ще поеме ангажимент през 2015 г. да повиши процента на финансиране на армията от 1,33% на 1,5% от БВП. След това плавно, спрямо възможностите, до 2020 г. да достигне до 2% от БВП. Очаква се и другите държави-членки на НАТО да поемат такъв ангажимент.
Това стана ясно от думите на президента Росен Плевнелиев пред журналисти в Брюксел, след приключилото късно снощи извънредно заседание на Европейския съвет.
"Трябва да си даваме сметка, че не е коректно да режем военния бюджет и да очакваме някой друг да дойде да ни пази,
когато стане трудно или критично. България също трябва да допринесе за стабилност и за сигурност чрез своите умения и възможности и да инвестира в тях", коментира още държавния глава.
По време на извънредното заседание на Европейския съвет за първи път европейските лидери са провели дебат относно терористичната организация "Ислямска държава“, съобщи президентът.
"Ще посочим тази организация като основен източник на нестабилност и сериозна заплаха за мира в региона и в Европа", обобщава темата Плевнелиев.
Президентът коментира още, че се очаква Кристалина Георгиева да получи силен икономически ресор в новата Европейска комисия.
Според Плевнелиев България е имала изключително силна кандидатура и по време на последното извънредно заседание на Европейския съвет всички европейски лидери са отправяли поздравления за номинацията, която страната ни е направила.
По думите му европейските лидери са постигнали пълен консенсус относно предложението полският премиер Доналд Туск да бъде следващият председател на Европейския съвет. Според държавния глава този избор е много сериозна заявка и решителен сигнал, че специално по отношение на Украинската криза и Русия Европейският съюз ще има много ясна и принципна политика, съобщава преслужбата на президенството.
"Източна Европа пое инициативата и вкара свежа кръв в нашия ЕС", коментира още президентът Плевнелиев.
Държавният глава посочи, че широко съгласие сред европейските лидери е имало и по отношение на номинацията на Федерика Могерини да поеме поста на Върховен представител на ЕС по външните работи и политиката за сигурност. Сред тримата претенденти за тази позиция беше и българският еврокомисар Кристалина Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!