Р еформата в правораздаването трябва да се ускори, за да върнем доверието на инвеститорите, заяви президентът Росен Плевнелиев, който откри Десетата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. „Капитал“.
„Бизнес средата в региона и в България може да бъде много по-добра“, заяви Плевнелиев пред участниците въж форума.
„Всеки ден се сблъскваме с олигархичен модел на икономика и сенчести структури,
изградени със зависимости и задкулисие. Неотложни са реформите за работеща система на правораздаване, въвеждане на електронни услуги за бизнеса и за гражданите, пълна прозрачност на обществените поръчки, ефективно антикорупционно законодателство. Необходими са реформи, които трябва да отговорят на въпроса дали искаме да изграждаме социалноотговорна или олигархична икономика“, каза държавният глава.
„Реформите са на дневен ред и съдебната реформа е в центъра – без нея нищо друго не може да се направи. Тази реформа в българското правораздаване трябва да се ускори,
защо не и с последваща промяна в Конституцията,
за да имаме шанс да възвърнем доверието на инвеститорите“, заяви още президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава беше категоричен, че реформите трябва да са плод на устойчив консенсус между гражданите и политиците, „за да сме сигурни, че няма да се върнем към различни институционални провали, на които се нагледахме през годините“.
„Да постигнем устойчиви реформи, да ускорим модернизацията на страната, за да можем да устоим на рекордния брой кризи, които ни заобикалят. Институциите и нищо друго са символ на демократичната държава и на социалноотговорната икономика. Нека изградим тези институции заедно“, призова държавният глава.
Пред участниците в дискусията
президентът открои България като стабилна на фона на многобройните кризи, които ни заобикалят.
Българската икономика се развива добре – страната ни е с третия най-нисък държавен дълг в ЕС и драстично намален дефицит до 2.6 процента от БВП през 2015 г. Постигната беше и 96 процента усвояемост на европейските средства за първия програмен период 2007-2013 г., което президентът определи като голям успех.
„Никога досега сътрудничеството и добросъседството не са били по-голям фактор за икономическо развитие. Интеграцията, свързаността и добросъседството – това са принципите, които спазваме и принципните позиции на България на международната сцена дават плодове“, подчерта държавният глава, като посочи, че през последните няколко години търговският обмен със съседните държави е нараснал многократно.
„Посланието към българския бизнес е да не ограничава амбициите си до националното, а да мисли мащабно, наднационално и най-вече регионално. Бъдете двигател на този регион, можем да водим в неговото развитие“, обърна се държавният глава към представителите на бизнеса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!